Masivní Challenger 3 zadupe všechny sovětské tanky do země. Stavba prototypu byla zahájena

Modernizace britských obrněných sil se stává skutečností. Po dlouhých koncepčních pracích byla schválena stavba prvního prototypu tanku Challenger 3. Vysvětlujeme, jaké budou schopnosti tohoto tanku.

Challenger 3 je nástupcem tanku Challenger 2. Britové se stejně jako v případě nahrazení tanku Challenger 1 jeho druhou variantou rozhodli nestavět nový tank od nuly, ale provést evoluční změny.

Už samotný fakt, že se tank Challenger 3 bude vyrábět, je velkým úspěchem, protože ještě před několika lety se vážně uvažovalo o zrušení britských obrněných sil.

Challenger 3 – nový tank se starým trupem

Nakonec bylo rozhodnuto o modernizaci stávajícího vybavení, přičemž nejméně 148 z 227 tanků Challenger 2, které byly ve Velké Británii ve službě, bylo přestavěno na novou verzi. 148 kusů je minimální variantou, protože se počítá s pozdější modernizací ostatních tanků. Za přestavbu je zodpovědná společnost Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL).

Modernizace Challengerů proběhne ve třech etapách. První zahrnuje konstrukci šesti prototypů. Druhý projekt založený na zkušenostech získaných s prototypy počítá s vytvořením 18 předsériových exemplářů, jak uvádí server Defence24.

Teprve po nich bude zahájena třetí, hlavní etapa, která zahrnuje modernizaci dalších 124 tanků. Slovo „modernizace“ je zde třeba zdůraznit, protože Challenger 3 bude postaven na základě stávajících trupů dřívější varianty Challengeru, zesílených dodatečným pancéřováním.

Spojené království přijímá standard NATO

Oproti svému předchůdci dostane Challenger 3 novou věž, ve které bude umístěn nový kanón. Jeho ráže bude stejná jako dříve 120 mm, ale Britové porušili velmi dlouhou tradici a rozhodli se nahradit kanón L30A1 s drážkovanou hlavní zbraní s hladkým vývrtem, a to německým kanónem Rh 120 L/55A1.

To by umožnilo nejen plnou kompatibilitu se spojenci v NATO, ale také snížení nákladů. K tomu přistupovala skutečnost, že použití drážkovaných hlavní vyžadovalo použití speciální munice, kterou si Spojené království muselo navrhnout a vyvinout samo.

Důležitou změnou bude také použití izraelského systému aktivní obrany Trophy. Jedná se o vybavení, které se pomalu stává standardem NATO, přijatým USA, Německem a nyní i Velkou Británií.

Zdroj: redakce, defence24.pl