Masivní černá díra možná převrátila své magnetické pole. Co je to za podivný fenomén?

Vědci zkoumající záhadné signály ze vzdálenosti 236 milionů světelných let tvrdí, že masivní černá díra možná převrátila své magnetické pole.

Vědci tvrdí, že několikaměsíční pokles emisí rentgenového záření v galaxii známé jako 1ES 1927+654 by mohl potvrdit správnost jejich teorie, uvádí stránka The Sun.

Tato událost je prvním případem, kdy jsme zaznamenali úplný výpadek rentgenového záření, zatímco ostatní vlnové délky se zjasnily,“ uvedl vedoucí studie Sibasish Laha z University of Maryland.

Emise na několik měsíců ustaly, než se obnovily a zesílily.

Pokud se vědcům podaří potvrdit, že výkyv byl způsoben supermasivní černou dírou v srdci galaxie, která změnila své magnetické pole, může to astrofyzikům pomoci pochopit, jak taková změna ovlivňuje okolní prostřed.

Mléčná dráha, stejně jako většina velkých galaxií, má ve svém středu supermasivní černou díru, která k sobě přitahuje hmotu.

Hmota se nejprve shromažďuje v diskovitém útvaru kolem černé díry a poté se zahřívá a vyzařuje ultrafialové světlo a rentgenové vlnové délky, když je tlačena dovnitř. Jak se přibližuje, vytváří oblak extrémně horkých částic, který vědci nazývají koróna.

Nová studie naznačuje, že právě tyto částice koróny mohly způsobit, že rentgenové záření vycházející z černé díry dočasně zmizelo. Pokud by skutečně došlo k magnetickému převrácení, došlo by k výměně severního a jižního pólu a v důsledku většího zahřátí by se v centru galaxie zvýšilo UV záření.

Vědci se domnívají, že k tomu dochází, když začne ubývat koróna a hmota obklopující černou díru se v jejím středu stává kompaktnější.

Jak se překlopení vyvíjí, pole zeslábne natolik, že koróna nemůže být vůbec podporována, což způsobí, že rentgenové emise ustanou, navrhli vědci.

V říjnu 2018 přestalo centrum galaxie 1ES 1927+654 zhruba na čtyři měsíce vyzařovat rentgenové záření.

Když se znovu objevilo, vyzařovalo rentgenové záření před erupcí. Změny v UV světle a rentgenovém záření sledovaly dva vesmírné teleskopy, včetně observatoře Swift Neila Gehlse z NASA a družice XMM-Newton Evropské kosmické agentury.

Mezitím byla provedena pozorování ve viditelném světle a v rádiovém pásmu z teleskopů v Itálii, na Kanárských ostrovech a v Novém Mexiku.

Zdroj: the-sun.com