Máme vzácné fotografie úplného zatmění Slunce ze 4. prosince 2021

Fotografování polárního zatmění není zrovna nejjednodušší. Přesto se 4. prosince 2021 během úplného zatmění Slunce viditelného z Antarktidy podařilo pořídit několik úchvatných snímků, uvedl web Numerama.

Poslední zatmění Slunce v roce 2021, které nastalo v sobotu 4. prosince, mohlo přímo pozorovat jen málo pozorovatelů. Toto úplné zatmění Slunce bylo viditelné z Antarktidy. Jednalo se tedy o polární zatmění (jižní pól), které si eskymáci mohli vychutnat po dvou měsících bez noci.

Vzhledem ke zvláštním podmínkám pozorování jsou fotografie tohoto zatmění, které se podařilo získat, poměrně vzácné. Přesto je možné ocenit tento nádherný pohled na Slunce postupně a částečně zastíněné Měsícem nad teleskopem na jižním pólu (SPT), což je radioteleskop na Amundsenově-Scottově antarktické základně (250 metrů od jižního pólu).

Snímek pořídil radioastronom Aman Chokshi. Vlevo je SPT, vpravo radioteleskop BICEP. Oba výzkumné týmy jsou vidět mezi oběma zařízeními. Další nezapomenutelný pohled na zatmění Slunce pořídil fotograf Petr Horálek z letadla, které letělo těsně nad Weddellovým mořem v jižním Atlantiku.

Zatmění Slunce 4. prosince z vesmíru

Další nebývalý pohled na zatmění poskytla z vesmíru vědecká družice Deep Space Climate Observatory (DSCOVR), která se specializuje na výzkum vesmírného počasí. Má stálý výhled na část naší planety osvětlenou Sluncem.

Americká astronautka Kayla Barronová, která je od konce listopadu 2021 na palubě Mezinárodní vesmírné stanice na šestiměsíční misi, mohla tuto událost vyfotografovat z kabiny. Toto zatmění bylo zjevně vzácně krásnou podívanou. Příště Měsíc zatmí Slunce 30. dubna 2022. Půjde o částečné zatmění, které bude opět viditelné z jižního pólu, přesněji z Jižní Ameriky a Antarktidy.

Zdroj: numerama.com