Máme unikátní záběry úplného zatmění Měsíce z vesmíru. Podívejte se

Úplné zatmění Měsíce je jedinečná podívaná, kterou můžeme čas od času obdivovat z naší planety. Z vesmíru vypadá úplně jinak, jak můžeme vidět díky sondě Lucy. Zařízení, které NASA vyslala do vesmíru, aby studovalo trojské planetky, zaznamenalo tento neobvyklý okamžik.

Poslední úplné zatmění Měsíce nastalo 16. května. Tehdy americká sonda Lucy, která se nacházela asi 100 milionů kilometrů od Země, pořídila 86 jednosekundových expozic přístrojem L’LORRI s vysokým rozlišením, uvedl server Science Alert.

Zatmění Měsíce z jiné perspektivy

Nasbíraný materiál byl poté odeslán na Zemi, kde jej Southwest Research Institute (SwRI), který sondu Lucy spravuje, spojil do záběrů zachycujících první část úplného zatmění Měsíce. Záběry si můžete prohlédnout níže.

Sonda Lucy byla vyslána do vesmíru 16. října 2021. NASA předpokládá, že její mise bude trvat 12 let. Jejím hlavním cílem je studium osmi trojských planetek, včetně sedmi trojských planetek Jupiteru. K tomu přispějí pokročilé výzkumné přístroje kamera L’LORRI (LOng Range Reconnaissance Imager), L’TES (Thermal Emission Spectrometer) a kamera L’Ralph.

První z těchto zařízení umožnilo pořídit záznam úplného zatmění Měsíce z vesmíru. L’LORRI, panchromatická kamera s vysokým rozlišením, se používá ke snímání povrchu trojských planetek. Pracuje ve viditelném světle a je navržen pro práci v chladnějších podmínkách, takže vědci museli být při pořizování záznamu velmi opatrní a mohli zobrazit pouze první polovinu zatmění.

Zdroj: sciencealert.com