Letouny MiG-31K. Když jeden z nich vzlétne, Ukrajina spustí poplach. Proč jsou tak obávané?

Letouny MiG-31 jsou zbraně, kterými Rusko terorizuje Ukrajinu. Ačkoli byly vytvořeny k obraně arktických hranic Sovětského svazu, dnes se používají ke zcela jiným účelům. Proč se Ukrajina tolik bojí těchto letadel?

Vzlet byť jediného letounu MiG-31K znamená vyhlášení poplachu na celé Ukrajině. Naposledy se tak stalo 1. prosince v 15:19, jak píše server Eurasian Times.

V té době ukrajinské radary zjistily, že z běloruského letiště v Machuliščích, kde se nachází 50. letecká základna běloruského letectva, odstartoval letoun MiG-31K a o několik minut později další letoun tohoto typu. Čím to je, že MiG-31 vzbuzují tak velké obavy?

MiG-31K – nosič střel Ch-47M2 Kinžal

Hrozba pramení ze skutečnosti, že ruské modernizované letouny MiG-31, verze MiG-31K, mohou nést hypersonické střely Ch-47M Kinžal s doletem 2 000 km. V praxi to znamená, že i když je raketa odpálena z běloruského vzdušného prostoru, je v dosahu celá Ukrajina.

Vysoká rychlost střely dává protiletadlové obraně jen velmi málo času na reakci.

Přestože skutečnou bojovou hodnotu těchto střel v poslední době zpochybňují mimo jiné izraelští experti, Ukrajina v současné době nedisponuje schopností takovým útokům účinně čelit. Velení ukrajinského letectva v srpnu letošního roku v komuniké přiznalo.

Hypersonické střely – výzva pro protivzdušnou obranu

Střela Ch-47M2 Kinžal je drahá a vzácná zbraň a dosud bylo zaznamenáno pouze několik ruských útoků na zvláště důležité cíle. Střela Kinžal má dolet asi 2000 km, je 7 metrů dlouhá a váží 4-4,5 tuny, přičemž její rychlost dosahuje až 8-10 Machů, jak uvádí web Military Today.

Ačkoli je třeba počítat se spolehlivostí těchto údajů, zdá se, že raketa Ch-47M2 je v současnosti jednou z nejnebezpečnějších zbraní v ruském arzenálu.

MiG-31 v roli létající protiletadlové hrozby

Modernizované letouny MiG-31 (varianta MiG-31BM) využívá Rusko kromě přepravy střel Kinžal i jinak. Vzhledem k tomu, že mohou nést rakety vzduch-vzduch R-33 s velmi dlouhým doletem, jsou využívány k bránění ruského vzdušného prostoru, jak napsal server Military History.

Po řadě ztrát a neúspěchů Rusové vyvinuli taktiku, která zahrnuje dvojice stíhaček MiG 31BM na zavolání hluboko v ruském vzdušném prostoru. Díky výkonným radarům jsou tyto letouny schopny detekovat ukrajinské letouny z velmi velké vzdálenosti a vypálit na ně rakety, aniž by riskovaly, že se dostanou do palebného pásma ukrajinské protiletadlové obrany.

Přestože účinnost takových útoků bude pravděpodobně nízká, Rusové tím snížili riziko sestřelení svých vzácných a málo početných MiGů 31BM téměř na nulu. Nicméně počet těchto letadel se snižuje. Dne 2. prosince 2022 se během cvičného letu zřítil jeden MiG 31 na dálném východě Ruska, v Přímořském kraji, poblíž vesnice Aleksejevka.

Zdroj: redakce, eurasiantimes.com, military-today.com, military-history.fandom.com, Wikipedia