Létající samuraj. To je starší bratr stíhačky F-16. Seznamte se s letounem Mitsubishi F-2

Pokud něco vypadá jako stíhačka F-16, nemusí to být americký Viper. Celosvětově oblíbené letadlo má dvojče. Přestože se japonský letoun F-2 vizuálně podobá F-16, jedná se o stroj s naprosto odlišnými schopnostmi, který je lepší než originál, píše server MHI.

Letoun F-2 byl vyvinut v rámci programu FS-X. Jednalo se o japonský program stavby letounů nové generace, jejichž klíčovým úkolem byl boj proti nepřátelským lodím a ničení případných výsadkových sil směřujících k Japonsku. Nový stroj měl také nabízet schopnost bojovat s nepřátelskými letouny.

V polovině 80. let dospěli Japonci k závěru, že samostatný vývoj nové generace letounů by byl sice možný, ale problematický. Rozhodli se hledat zahraničního partnera a při hledání dokonalého letounu testovali mimo jiné americké F-15, F-16 a F-18.

Ukázalo se, že F-16 je nejblíže japonským požadavkům, a proto bylo rozhodnuto postavit na jeho základě ve spolupráci se Spojenými státy japonský víceúčelový stroj nové generace orientovaný na budoucnost. Tak se zrodil letoun F-2.

Letoun F-2 s radarem AESA

Nový stroj, na němž se začalo pracovat v roce 1990, byl kombinací řešení, která byla použita v letounu F-16C/D Block 40, experimentálním letounu Agile Falcon a japonských nápadů a technologií. Letoun vyvinutý Japonci ve spolupráci se Spojenými státy se ukázal být velmi podobný letounu F-16, avšak z hlediska schopností výrazně převyšoval svůj prototyp.

Silnou stránkou japonského stroje je radar J/APG-1 s aktivním elektronickým snímáním (AESA). Je to první radar svého druhu použitý v sériovém stíhacím letounu. Umožňuje detekci cílů na vzdálenost 233 km, současné sledování a navádění zbraní na mnoho z nich a také současné mapování terénního reliéfu.

Technické údaje

  • první let: 1995
  • Tah motoru: 76,3 kN (128,9 kN s přídavným spalováním)
  • rozpětí: 11,1 m
  • délka: 15,5 m
  • zdvihací plocha: 34,8 m2
  • maximální vzletová hmotnost: 22 tun
  • hmotnost výzbroje: 8 tun
  • maximální rychlost: 2400 km/h

Rozdíly mezi letouny F-16 a F-2

Japonský letoun byl také vyroben s rozsáhlým využitím kompozitních materiálů – navzdory stejné siluetě poskytují kompozitní křídla a část trupu mnohem lepší stealth vlastnosti. Letoun F-2 má také 11 závěsů (z toho dva dvojité), které umožňují zavěšení výzbroje a výstroje.

Letouny se liší i v prvcích, které nejsou vidět. Letoun F-2 je rychlejší (2 400 km/h), má vyšší operační strop a kromě široké škály americké výzbroje může nést i zbraně japonské výroby.

Tyto výhody byly pořízeny za mnohem vyšší cenu. Zatímco v 90. letech stál F-16 asi 18 milionů dolarů (v přepočtu cca 396 milionů Kč), cena F-2 dosáhla 100 milionů (v přepočtu cca 2,2 miliardy Kč). Nakonec bylo postaveno 98 exemplářů tohoto stroje, které provozovalo výhradně japonské letectvo. Plánuje se, že tyto letouny budou kolem roku 2030 nahrazeny stroji F-3, které budou kompletně vyráběny v Japonsku.

Zdroj: mhi.com, Wikipedia