Létající Kreml se dočkal úprav, které výrazně zlepší jeho možnosti

Rusko tvrdí, že jejich letadla soudného dne získala novou důležitou funkci. Web Interesting Engineering uvádí, že „létající Kreml“ neboli letoun Il-80 nyní může komunikovat s ruskými ponorkami, což umožní efektivní koordinaci vojenských operací i v této oblasti v případě možného jaderného konfliktu.

„Létající Kreml“ s novými schopnostmi

Komunikace mezi „létajícím Kremlem“ a ruskými jadernými ponorkami možná prostřednictvím signálů na velmi dlouhých vlnách, které generuje prodloužená podvodní komunikační anténa tažená ponorkou. Toto řešení bylo úspěšně vyzkoušeno během testu jaderného velení a řízení ruského letounu soudného dne.

Rusko a Spojené státy jsou jediné země, které mají ve svém arzenálu letadla takzvaného „soudného dne“. Např. americký prezident Joe Biden má k dispozici Boeing E-4B. Ruský prezident Vladimir Putin má naopak letoun Il-80. Jde o stroj vyvinutý konstrukční kanceláří Iljušin na základě osobního letounu Il-86, který poprvé vzlétl v březnu 1985. Výroba těchto letadel začala pravděpodobně o dva roky později, ale západní fotografové poprvé pozorovali Il-80 na obloze v roce 1992.

„Létající Kreml“ je stroj určený pro ruské představitele, včetně prezidenta, v případě jaderné války. V takové situaci se promění v létající velitelské centrum, které může mimo jiné dohlížet na vojenské operace. Il-80 má speciální konstrukci, která zvyšuje jeho odolnost proti jaderným výbuchům a elektromagnetickému pulsu vznikajícímu po výbuchu, který ohrožuje mimo jiné elektroniku ve vojenském vybavení.

V letadle například nejsou žádná okna, kromě těch v kokpitu. Snížil se také počet dveří. Za zmínku stojí také charakteristická „čepička“ letounu, SATCOM umístěný v přední části trupu, což je pokročilé satelitní komunikační zařízení. Il-80 má také antény pro vysílání a příjem rádiových signálů o velmi nízkých frekvencích (VLF).

Zdroj: Interesting Engineering