Letadla mají být dobíjena laserem. Americká DARPA už pracuje na tom, aby elektrické stroje měly nekonečný dolet

Agentura DARPA oznámila svůj nový program Persistent Optical Wireless Energy Relay (POWER), který plánuje využívat lasery vysílané leteckými plošinami k napájení strojů vzdálených tisíce kilometrů, jak píše web New Atlas.

Existuje mnoho potenciálně geniálních technologií, které by mohly změnit svět, ale narážejí na jedno zásadní omezení – jak je napájet. To platí zejména pro letadla. Elektrická letadla zní jako skvělý nápad, ale baterie potřebné k jejich napájení jsou tak objemné a těžké, že ubírají cenné užitečné zatížení a dolet.

Více než sto let se myšlenka bezdrátového přenosu energie zdála být jasným řešením, ale základní fyzikální zákony se stále stavěly do cesty. Nyní se DARPA zabývá využitím laserů k přenosu energie z pozemního zdroje do vzdálených přijímačů, což by například elektrickým letadlům zajistilo prakticky nekonečný dolet.

Teoreticky to vypadá docela jednoduše, ale je třeba překonat různé technické problémy. Lasery pracují na přímou viditelnost, takže je zapotřebí leteckých relé v horních vrstvách atmosféry, aby se minimalizovalo zkreslení a útlum způsobený vzduchem a vodními parami. Stejně jako u laserových zbraní musí být vysílač a relé schopny zaměřit cíl a korigovat paprsek, aby zůstal zaměřený. Největším problémem jsou však obrovské ztráty způsobené přeměnou laserového světla na elektřinu a zpět.

Podle agentury DARPA je projekt POWER v první fázi, která zahrnuje vývoj koncepčních návrhů relé. Druhá fáze se zaměří na integraci technologie do existujícího draku letadla a třetí fází bude test, jehož cílem bude dodat 10 kilowattů laserového výkonu na vzdálenost 200 km. Bezdrátová energetická síť by mohla zpřístupnit energii z různých nových zdrojů, včetně těch z vesmíru, a rychle a spolehlivě je propojit se spotřebiteli, kterým chybí energie.

Zdroj: newatlas.com, redakce