Které zbraně jsou nejlepší pro domácí obranu? A jak je to se zákony?

Diskuze nad volbou té správné zbraně pro ochranu sebe a svého domova je bezbřehá, a ne všichni se shodnou na jedné jediné variantě. I tak ale stojí za to probrat, jaké se v této oblasti nabízejí možnosti, uvádí server Sofrep. Stejně tak je dobré připomenout si souvislosti ohledně práva mít zbraň ve svém držení.

Zbrojní pas a paragrafy
Kdo má v Česku vůbec právo zbraň vlastnit? Podle současného znění zákona o zbraních může každý český občan starší 21 let (výjimkou je sportovní a lovecké použití zbraně/střeliva), který splní podmínky bezúhonnosti, spolehlivosti a zdravotní způsobilosti a složí zkoušky odborné způsobilosti, získat zbrojní průkaz. Ten ho opravňuje k vlastnictví, držení či nošení zbraně/střeliva – v závislosti na skupinách jeho zbrojního průkazu a kategorii konkrétní zbraně nebo střeliva.

Stejně tak je dobré si v tomto kontextu připomenout na právní důsledky naší sebeobrany. Nepřiměřenou sebeobranou se totiž sami můžeme dostat do křížku s paragrafy. Proto je i během sebeobrany dobré, natruc emocím, jednat rozvážně a s maximální možnou racionalitou. Není od věci oživovat si častěji jednoduché pravidlo, že běžný občan může zbraň použít pouze za podmínek nutné obrany nebo krajní nouze.

Pokud jde o to, které zbraně jsou pro domácí obranu lepší, existují tři základní názorové proudy. Jedná se o brokovnice, pušky nebo pistole. Každá z těchto možností má však svá pro a proti. Při výběru zbraně je třeba zvážit několik věcí. Záleží na kompromisech. Nejdříve ale bude dobré si připomenout, jak je to u nás vlastně s možností držení zbraní.

Brokovnice
V průběhu let byla jedním z nejčastějších doporučení pro zbraně na domácí obranu brokovnice. Pravděpodobně brokovnice ráže 20 nebo 12. Člověk nemusí skoro vůbec mířit, protože velká brokovnice prostě rozptýlí tisíce kuliček směrem, kterým míříte, a zvyšuje tak šanci na dobrý zásah.

Jednou z hlavních nevýhod brokovnic ale je, že se z nich špatně střílí, protože mají velký zpětný ráz. Pokud pažba nesedí správně na rameni, můžete mít pocit, jako by vás kopl kůň. Střelba je složitější zejména pro začátečníci, některé ženy nebo lidi s menší postavou.

Další vlastností brokovnic je, že mají kratší dostřel a střely rychle ztrácejí rychlost. Existuje dokonce přesvědčení, že výstřel z brokovnice neprorazí zeď. To však není vždy pravda. Brokovnice, mohou proniknout vrstvami plechu nebo třeba i zdí. Pravdou ale je, že pouze na krátkou vzdálenost.

Puška nebo karabina
Pokud jde voják do vojenské akce, bere si s sebou většinou zbraň. V tomto případě je vhodné si vzít pušku nebo karabinu. Tyto zbraně jsou přesné a snadněji se z nich střílí ve stresu. Mají také malý zpětný ráz. Puška nebo karabina je zbraní velmi stabilní a, jak již bylo řečeno, velmi přesnou.

Pro případnou domácí obranu či ochranu domova nejsou ale tyto zbraně ideální. Jednou z nevýhod je například jejich průraznost. Zasáhnete sice cíl, ale kulka bez potíží proletí zdí a může zasáhnout i nechtěný cíl, což může být třeba osoba za zdí. Další nepraktičností je, že jsou delší, takže je složitější je použít v uzavřených prostorech, jako je vnitřek domu s úzkými chodbami a dveřmi.

Pistole
Pistole je další možností pro domácí obranu. Jsou malé a kompaktní, poměrně snadno se z nich střílí a jsou určeny pro střelbu zblízka. Náboje pistolové ráže mají sice často větší průměr než náboje puškové, ale výstřel nemá takovou sílu, protože náboj ze zbraně vytlačuje menší síla. Kratší hlavně a menší rozměry pistolí však usnadňují manévrování uvnitř budovy nebo domu.

Dobrou vlastností pistole také je, že s dutým střelivem je málo pravděpodobné, že případného násilníka nepřiměřeně poškodíte. Naopak, taková pistole zajistí přesně to, oč nám v případě sebeobrany jde. A tím je jeho zneškodnění. Navíc, vzhledem k tomu, že kulky zůstávají většinou v těle, si můžete být jisti, že nikoho dalšího nepostřelíte.

Jste připraveni na možný scénář domácí obrany?
Naše domovy jsou bezpečným místem pro rodinu i přátele. Co když ale do našeho domova vstoupí někdo násilně. Jak budeme jednat? Určitě jste na toto téma s přáteli již diskutovali. A určitě jste se úplně neshodli.

Někdo je přesvědčen, že násilníka odzbrojí slovem a někdo zase tvrdí, že by okamžitě pálil. Každý to máme v hlavě nastaveno po svém a máme na svůj názor právo. Co nás ale určitě spojuje, je nejistota. Nikdo z nás totiž neví, jak by jednal, kdyby skutečně k sebeobraně došlo. Nakonec možná právě „střelec“ bude volit psychologickou obranu a pacifista popadne sekeru. Ideálním řešením by bylo, kdybychom se do takové situace nikdy v životě nedostali a takovému rozhodování nebyli vystaveni.

Zdroj: sofrep.com; is.muni.cz