Kroužek proti hmyzu. Nasadíte si ho na prst a budete mít týden klid

Hmyz, jako jsou komáři, může být velmi vytrvalý. Na podzim a v zimě s nimi sice máme klid, ale na jaře a v létě se opět probudí, aby nám znepříjemnily život. Vědci mezitím vyvinuli nositelný prsten vytištěný na 3D tiskárně, který odpuzuje hmyz, jak píše server Scitech Daily.

Vědci z Univerzity Martina Luthera v Halle a ve Wittenbergu (MLU) vynalezli nový typ zařízení, které dodává repelent proti hmyzu. Účinná látka je nejprve „zapouzdřena“ a vytvarována do vhodného tvaru, například do prstenu, který lze poté nosit a z něhož se po delší dobu uvolňuje látka odpuzující komáry. Tým se o svůj objev podělil ve vědeckém časopise International Journal of Pharmaceutics.

Repelent proti hmyzu zapouzdřený v kroužku

Vědci použili v prototypu svého prstenu IR3535 repelent proti hmyzu vyvinutý farmaceutickou a chemickou společností MERCK založenou v Německu. „Sprej proti komárům obsahující IR3535 je velmi šetrný k pokožce a používá se po celém světě již mnoho let. Proto jsme v našich pokusech použili tento prostředek,“ vysvětluje profesor René Androsch.

Odpuzovač hmyzu byl pečlivě začleněn do biologicky odbouratelného polymeru pomocí specializované technologie 3D tisku a směs látek byla úspěšně tvarována různými způsoby. „Základní myšlenka spočívá v tom, že se repelent neustále odpařuje a vytváří bariéru pro hmyz,“ vysvětluje hlavní autor studie Fanfan Du, doktorand z Univerzity Martina Luthera v Halle.

Klid od hmyzu na celý týden

Rychlost odpařování repelentu proti hmyzu závisí na mnoha různých faktorech, včetně teploty, koncentrace a struktury použitého polymeru. Po provedení různých experimentů a simulací tým předpověděl, že repelent potřebuje více než týden, aby se při teplotě 37 °C, teplotě blízké teplotě těla zcela odpařil.

Přestože vědci prokázali, že vývoj nositelného repelentu proti hmyzu je naprosto možný, prsteny a další formy vytvořené pro účely studie jsou zatím pouze prototypy. Podle vědců je třeba provést další výzkum, aby se zjistilo, jak dobře kroužky fungují v reálných podmínkách.

Zdroj: redakce, scitechdaily.com, doi.org