Konečně můžeme sledovat satelity NASA v reálném čase

Nasa nabízí web, na kterém můžete v reálném čase sledovat pohyb jejích satelitů nad zeměkoulí. Je to skvělý způsob, jak si prohlédnout naši planetu z ptačí perspektivy, informoval server Numerama.

Aura, Calypso, Suomi. Pokud vám tato jména něco říkají, pak pravděpodobně sledujete mise NASA s velkou vytrvalostí. Za všemi těmito jmény se skrývají družice, které americká vesmírná agentura vyslala na oběžnou dráhu. Pokud chcete vědět, kde se tyto desítky očí na světě nacházejí a k čemu slouží, webové stránky Eyes on Earth jsou pravděpodobně určeny právě vám. Můžete sledovat jejich pohyb v reálném čase a dozvědět se více o různých misích společnosti Nasa.

Porozumění satelitní aktivitě pro pochopení zeměkoule

Nad 3D zobrazením zeměkoule ve stylu Google Earth jsou vidět desítky satelitů, které tančí nad Zemí. Dne 19. listopadu 2021 kolem 15. hodiny odpoledne sondy Aqua a Suomi tiše přelétaly nad severním pólem a sbíraly informace o klimatu a výparu z oceánu.

Ano, kromě toho, že si můžete prohlédnout sondy NASA vznášející se nad planetou, se na stránkách můžete dozvědět více o účelu každé z těchto družic. Stačí na ně kliknout a získáte rychlý přehled o jejich poslání. Pokud chcete vesmírnou stanici pozorovat pouhým okem, je možné vidět i polohu ISS. Ve výchozím nastavení je tempo satelitů zrychlené, ale je možné jej upravit v možnostech, aby bylo dosaženo vykreslování v reálném čase.

Můžete virtuálně cestovat v čase a zjistit, kdy vám nad hlavou proletí určitá družice. Stránky fungují bezvadně na mobilních zařízeních (iOS nebo Android), ale na počítači nabízejí trochu více možností přizpůsobení. Aplikace od NASA slouží k mnohem více účelům než jen k pozorování baletu družic nad hlavou. Různé vizualizace zeměkoule umožňují sledovat teplotu vzduchu, koncentraci oxidu uhelnatého nebo hladinu oceánů.

Všechny informace, které shromažďují různé satelity NASA. Dokonce je možné vytvářet animace za vybraná období a sledovat vývoj dat a zeměkoule. Můžete si například prohlédnout vývoj vln veder (ve stupních Celsia nebo Fahrenheita) na africkém kontinentu za posledních 10 dní.

Upozorňování na změnu klimatu

3D glóbus je také posetý malými červenými tečkami, které představují nejnovější významné meteorologické nebo klimatické události, a poskytuje letecké snímky lesních požárů na Sibiři, lesních požárů v Amazonii nebo lesních požárů v USA. Pokud máte méně apokalyptickou náladu, můžete také sledovat vývoj fytoplanktonu v různých částech světa.

Nástroj NASA je proto fascinující a zároveň trochu znepokojivý, protože vám umožní vidět význam vesmírných misí a uvědomit si škody způsobené změnou klimatu.

Zdroj: numerama.com