Konec obezity. Průlomový lék přirozeně mění špatný tuk na dobrý

Metabolismus je popisován jako chemické změny v těle, které vytvářejí látky potřebné pro růst a celkové zdraví. Metabolity jsou látky, které vznikají a jsou využívány při těchto metabolických procesech. Nový objev společnosti Scripps Research však naznačuje, že se může jednat o účinné molekuly pro léčbu závažných onemocnění, jak uvádí server Brighter.

Ve studii publikované v časopise Metabolites vědci použili nové technologie pro objevování léků a odhalili metabolit, který přeměňuje bílé tukové buňky („špatný“ tuk) na hnědé tukové buňky („dobrý“ tuk).

Tento objev nabízí potenciální řešení metabolických onemocnění, jako je obezita, diabetes 2. typu a kardiovaskulární choroby. Metabolická onemocnění jsou často způsobena nerovnováhou v energetické homeostáze. Jinými slovy, když tělo přijímá více energie, než vydává.

Některé terapeutické přístupy se zaměřují na přeměnu bílých tukových buněk (známých jako adipocyty) na hnědé tukové buňky. Bílé adipocyty ukládají přebytečnou energii a mohou vést k metabolickým onemocněním, jako je obezita, zatímco hnědé adipocyty tuto uloženou energii rozpouštějí na teplo, což v konečném důsledku zvyšuje energetický výdej organismu a pomáhá ho vrátit do rovnováhy.

Ve snaze objevit terapii, která by mohla stimulovat produkci hnědých adipocytů, vědci prohledali kolekci ReFRAME, což je knihovna 14 000 známých terapeutických sloučenin, které byly schváleny americkým úřadem pro kontrolu potravin a léčiv pro jiné nemoci nebo byly podrobeny rozsáhlým testům bezpečnosti u lidí. Pomocí vysokokapacitního screeningu (automatizovaná metoda objevování léčiv prohledáváním rozsáhlých zdrojů informací) hledali vědci v systému ReFRAME léčivo s těmito specifickými schopnostmi.

Takto objevili zafirlukast, lék schválený americkým úřadem pro kontrolu potravin a léčiv, který se používá k léčbě astmatu. Pomocí souboru experimentů na buněčných kulturách zjistili, že zafirlukast dokáže přeměnit bílé adipocyty na hnědé adipocyty. Zafirlukast je však při podávání vyšších dávek toxický a navíc nebylo zcela jasné, jak tento lék přeměňuje tukové buňky. Tehdy se vědci spojili s Garym Siuzdakem a jeho týmem odborníků na metabolity.

Navrhli novou sadu experimentů, známou jako metabolomický screening iniciovaný léky. Vědci hledali v tukové tkáni metabolity, které by mohly vést k produkci hnědých adipocytů. Po redukci 30 000 metabolických funkcí na pouhých 17 metabolitů nalezli myristoylglycin, endogenní metabolit, který podněcuje tvorbu hnědých adipocytů, aniž by buňku poškodil. Z tisíců metabolických vlastností měřených v analýze měl tuto zvláštní vlastnost pouze myristoylglycin, a to i mezi téměř strukturně identickými metabolity.

Zdroj: redakce, thebrighterside.new, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov