Klasické roboty už znáte. A co Xenoboti?

Klasičtí roboti, vyrobení z kovu a plastu, už dnes nikoho nepřekvapí. Xenoboti jsou ale relativně žhavou novinkou. Kriegman a jeho kolegové, včetně počítačového vědce Joshuy Bongarda z Vermontské univerzity, vyvíjejí xenoboty již několik let. Jde o roboty, kteří jsou vyrobeni z kmenových buněk žabích vajíček a jejich šířka nepřesahuje 0,04 palce (1 milimetr), uvádí livescience.com.

„Nejsou to ani tradiční roboti, ani známé druhy živočichů,“ uvedl Bongard ve svém prohlášení, když byl vynález xenobotů v roce 2020 poprvé oznámen. „Je to nová třída artefaktů: živý, programovatelný organismus.“

Naprogramovat organismus však není tak snadné jako zadávat příkazy do kódu, řekl Kriegman pro Live Science. „Je obtížné naprogramovat něco, co nemá software,“ řekl. Ovládání xenobotů nakonec spočívá v nastavení jejich tvarů. Slibné tvary, velikosti a prostředí pak mohou být testovány v reálném světě.

Podle Kriegmana jsou biologičtí roboti perspektivní, protože se dokáží sami opravovat. Jsou také biologicky odbouratelní. Xenoboti vyčerpají energii a začnou se rozkládat během 10 až 14 dnů. Nezanechávají za sebou mikroplasty ani toxické kovy, jen drobná smítka organického rozkladu.

Výzkumníci pracují na návrzích, které by xenobotům umožnily přenášet malé množství materiálu. Potenciální využití zahrnuje doručování léků dovnitř těla nebo čištění toxických chemikálií v životním prostředí.

„Kdybychom jednou dokázali postavit roboty z inteligentních modulů, možná bychom mohli vytvořit i robustnější stroje,“ řekl Kriegman. „Možná bychom mohli v reálném světě vytvořit roboty, kteří by se dokázali sami opravovat nebo se sami replikovat.“

Zdroj: livescience.com