Kernza – nová obilovina, která by mohla způsobit revoluci v zemědělství

Většina dnes pěstovaných obilovin, jako je kukuřice, sója a pšenice, jsou jednoleté plodiny. Sází se a sklízí každý rok. A způsob, jakým většina zemědělců tyto plodiny pěstuje (dusíkatá hnojiva a každoroční obdělávání půdy), poškozuje půdu, znečišťuje ovzduší a přispívá ke změně klimatu, jak píše server STLPR.

V posledních letech se však pěstuje nový druh obilí, který je navržen tak, aby co nejméně narušoval půdu. Jmenuje se Kernza a někteří vědci se domnívají, že by mohl způsobit revoluci v pěstování obilí. Je to vytrvalá obilnina, jejíž kořeny zůstávají v zemi tři až čtyři roky a rostou až 3 metry hluboko.

Zatímco nadzemní část rostliny produkuje každou sezónu obilí, kořeny čerpají uhlík ze vzduchu a vytvářejí zdravou půdu. Kromě toho je Kernza odolná vůči extrémním klimatickým jevům, jako jsou sucha a povodně. Zemědělský výzkumný ústav v Salině v Kansasu vyvíjí společnost Kernza již 20 let. Cílem institutu je obnovit půdní ekosystémy na americkém Středozápadě do podoby, v jaké byly předtím, než krajinu ovládlo jednoleté zemědělství. Vědci z Land Institute chtějí, aby víceleté plodiny, jako je Kernza, zcela nahradily nyní pěstované jednoleté obiloviny.

Podle Tima Crewse, vedoucího vědeckého pracovníka Land Institute, jsou víceleté plodiny klíčem k budoucnosti zemědělství, které bude pro Zemi přínosem a nebude ji ničit. „Jde jen o to, aby dokázaly ekonomicky nahradit jednoleté plodiny.“ To vyžaduje vybudování trhu, který je nyní poměrně úzký, protože na celém světě se pěstuje pouze asi 1 600 hektarů Kernzy. Většinou v Minnesotě, kde existuje malý, ale nadšený dodavatelský řetězec.

Místní pivovarníci, pekaři a šéfkuchaři experimentují s produkty Kernza v minipivovarech, palačinkových směsích a dezertních tyčinkách. Některé značky začínají Kernze věnovat pozornost. Společnost Whole Foods ji zařadila mezi 10 nejvýznamnějších potravinářských trendů pro rok 2022. Ekonomové však tvrdí, že k tomu, aby Kernza skutečně nahradila obiloviny, které pěstujeme nyní, bude třeba provést velké změny v zákonech a dotační politice.

Zdroj: news.stlpublicradio.org