Káva poškozuje planetu. Vědci ji chtějí zakázat a naučit lidi pít uměle vyrobenou náhražku

Káva je jedním z nejrozšířenějších nápojů na světě, ale prudký nárůst poptávky ohrožuje planetu a nutí vědce hledat udržitelné způsoby výroby kávy, napsal web CNBC.

Výzkumy ukazují, že zvýšená produkce kávy ničí planetu. Od odlesňování až po rostoucí využívání vodních a energetických zdrojů. Vědci ve Finsku se proto snaží přijít s udržitelnou, v laboratoři vypěstovanou alternativou pro příští šálek kávy.

„Většina kávy prochází procesem mokrého mletí, který využívá značné množství pitné vody k odstranění dužiny a praní kávy. Poté se káva suší, praží a expeduje,“ řekl Bambi Semroc, viceprezident amerického Centra pro udržitelnost půdy a vody Conservation International.

Produkce kávy tak zanechává silnou negativní vodní a energetickou stopu v přírodě. K výrobě pouhých 125 mililitrů kávy, což je běžný šálek espressa, je potřeba 140 litrů vody, uvádí web společnosti Water Footprint Network .

Vědci ve Finsku proto už laboratorně testují výrobu kávy, ke které nebudou potřeba kávová zrna a jejíž produkce bude šetrná k životnímu prostředí. “Nepracujeme s kávovými zrny jako výchozím materiálem, ale s práškem z uměle vypěstovaných kávových buněk v naší laboratoři,” řekl Heiko Rischer z finského výzkumném ústavu VTT, což je jedna z předních evropských výzkumných institucí.

Jakmile je prášek z laboratoře upražený, lze jej uvařit stejným způsobem jako běžný šálek kávy. Heiko Rischer předpokládá, že by do čtyř let mohla „laboratorní káva“ získat schválení k volnému prodeji na trhu.

Káva „vypěstovaná“ v laboratoři nebude podle vědců potřebovat výsadbu plantáží a potřebu odlesňování. Laboratorní proces má i minimální potřebu vody, protože vědci jsou schopni vodu recyklovat. Inovace také odstraňuje dlouhý proces přepravy kávy ze země původu ke spotřebiteli.

V posledních 30 letech vede rostoucí poptávka po kávě k 60% nárůstu produkce, což vede k dalšímu odlesňování planety kvůli výsadbě nových kávových plantáží. Brazílie, největší světový producent kávy, zaznamenala odlesňování svého amazonského deštného pralesa na 15leté maximum. Odhaduje se, že jenom mezi srpnem 2020 a červencem 2021 bylo ztraceno 13 235 kilometrů čtverečních, což odpovídá 2 429 fotbalovým hřištím.

Otázkou ale zůstává, jak by přechod na „laboratorně vyráběnou kávu“ pocítily některé rozvojové země, kde produkce kávy tvoří největší podíl na příjmech z exportu.

Zdroj: CNBC