Katakomby mají svá tajemství: Vědci prozkoumají mumie dětí ze sicilských katakomb rentgenem, aby zjistili, jak zemřely

Mumifikované a kosterní pozůstatky více než 160 dětí leží uchované v kapucínských katakombách v Palermu na severu Sicílie. Vědci se je chystají prozkoumat pomocí rentgenové technologie a doufají, že tak odhalí záhady obklopující životy a smrt těchto dětí. Zprávu přinesl portál livescience.com.

Katakomby obsahují nejméně 1284 mumifikovaných a skeletonizovaných mrtvol různého stáří, které pochází z období 16. až konce 19. století. Výzkum se v první fázi zaměří na 41dětských mumií, uložených v takzvaném „dětském pokoji“ nebo „dětské kapli“ krypty.

S pomocí přenosné rentgenové jednotky plánují vědci pořídit stovky snímků těchto mumií z různých úhlů. Tým doufá, že díky nim lépe porozumí identitám a zdravotnímu stavu dětí. Také prozkoumá kulturní artefakty, jako je oděv, ve kterém byly pohřbeny.

Touto metodou lze určit pohlaví a věk každého dítěte, odhalit případné známky vývojových vad nebo onemocnění. Nálezy pak budou porovnány s oblečením, jejich umístěním v kapli a také metodou mumifikace, která byla použita k jejich uchování.

Společně by tyto stopy měly poskytnout vhled do identity, zdraví a životního stylu dětí, které byly mumifikovány v Palermu v 18. a 19. století. V té době byla proměna v mumii symbolem postavení a způsobem, jak si zachovat status a důstojnost i po smrti.

Zdroj: livescience.com