K takovým vesmírným setkáním nedochází každý den. Fotograf zachytil výjimečný okamžik u ISS

Fotograf z Londýna zachytil dalekohledem kosmickou loď Starliner pouhých 200 metrů od Mezinárodní vesmírné stanice, píše server Space.

Slavná ISS se tak nacházela asi 400 kilometrů nad hlavou fotografa Szabolcse Nagye. Celá akce se odehrála 20. května, kdy bezpilotní kosmická loď prováděla historické přistání. Nagy k pořízení snímků použil 14palcový dalekohled s ručním sledováním a objektivem Barlow s 3x zvětšenou ohniskovou vzdáleností. Vyslechl si také komunikaci mezi řídicí jednotkou mise a posádkou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice.

Úspěšný manévr Starlineru a optimistický výhled do budoucna

Manévr byl ve všech ohledech úspěšný, což je dobrým příslibem do budoucna. Loď Starliner má sloužit k dopravě astronautů na ISS. Vzhledem k úspěchu mise se očekává, že zástupci NASA schválí pilotované lety ještě letos.

Než loď Starliner 25. května hladce přistála na raketové základně White Sands Missile Range, zůstal čtyři dny spojen se zbytkem stanice. Loď vezla asi 245 kilogramů nákladu, včetně potravin a drobné elektroniky. Členové posádky na palubě Mezinárodní vesmírné stanice zase naložili loď Starliner hlavně nádržemi používanými k uskladnění kyslíku a dusíku.

Pokud jde o neobvyklou fotografii a jejího autora, Nagy popsal své sezení jako zcela surrealistický zážitek. Když zachytil pohled, nebyl si jistý, zda se obě vozidla vejdou do stejného zorného pole. Ale konečný výsledek dopadl opravdu dobře. Fotograf vzal fotoaparát znovu do ruky při návratu lodi Starliner 25. května. Loď poté prolétla atmosférou při návratu na zemský povrch a následném přistání v Novém Mexiku.

Konkurence o Mezinárodní vesmírnou stanici roste

Mezinárodní vesmírná stanice se dostala na oběžnou dráhu v roce 1998, i když první posádka se na její palubě objevila až o dva roky později. Navzdory opakovaným zprávám o zašlé slávě ISS se zdá být nezničitelná. Vyhlídka na vyřazení z provozu a následný odlet z oběžné dráhy je samozřejmě nevyhnutelná, ale přístroje, které se na ní nacházejí, by měly vědeckému světu sloužit ještě nejméně několik let. Mezitím se staví konkurenční stanice, čínská loď Tiangong.

Na oběžnou dráhu byla umístěna loni v dubnu, stále se formuje a sami Číňané vyzývají další země, aby se podílely na projektech zaměřených na tento objekt. V současné době probíhá mise Šen-čou-14, při níž na stanici poletí tři astronauti.

Zdroj: space.com