Jsme na dobré cestě k léčbě Alzheimerovy choroby?

Vědci jsou možná na dobré cestě k léčbě Alzheimerovy choroby. Nový výzkum na myších totiž ukázal, že slibnou cestou k léčbě Alzheimerovy choroby je cílení na mozkové imunitní buňky, zvané mikroglie, uvádí se v článku na sciencealert.com.

Hlavním úkolem těchto imunitních buněk (mikroglií) je chránit mozek. Mohou být ale také nositelem genové mutace, která je spojována se vznikem Alzheimerovy choroby. „Mikroglie jsou za zdravých podmínek strážci mozku, ale v případě onemocnění mohou být škodlivé,“ říká fyziolog Li Gan z Cornellovy univerzity v New Yorku.

Vědci při svých pokusech na myších zablokovaly účinky škodlivé genové mutace a tím zabránili poškození neuronů. A právě poškození neuronů bývá projevem postupující Alzheimerovy choroby v mozku. Výzkum Alzheimerovy choroby je obzvláště obtížný proto, že stále přesně nevíme, co ji způsobuje a jak začíná.

Vědci ve svém experimentu použili lék MK-2206, který je již brán jako potenciální lék proti rakovině. Dobrou zprávou tedy je, že pokud se prokáží léčivé účinky v případě Alzheimerovy choroby, mohl by se dramaticky urychlit i vývoj léčby rakoviny.

Předpokládá se, že Alzheimerovou chorobou trpí přibližně 46 milionů lidí na celém světě. Každá zpráva o pokroku léčby tohoto onemocnění je povzbudivá a týká se velké části populace. Alzheimerova choroba totiž neovlivňuje život pouze lidem nemocným, zasahuje zásadně také do života jejich příbuzných a pečovatelů.

Zdroj: sciencealert.com