Je to tady! Windows 11 je oficiálně dostupný všem

Společnost Microsoft dnes uvolnila systém Windows 11 pro širokou veřejnost.

Jak napsal server Heise, ještě před několika měsíci Microsoft tvrdil, že Windows 10 bude poslední verzí systému Windows. Poté měly být inovace zaváděny postupně s menšími aktualizacemi. S oznámením systému Windows 11 24. června 2021 však Microsoft tuto skutečnost hodil přes palubu. Po dobrých třech měsících a poměrně krátkém testování s Windows testery je nástupce Windows 10 od dnešního dne všeobecně dostupný.

Pro uživatele starších verzí systému Windows však vydání systému Windows 11 vyvolává otázku. Může, měl by nebo dokonce musí člověk přejít hned na novou verzi?

Windows 11 = nové funkce

Windows 11 zcela novým systémem, vychází totiž z jádra Windows 10. Microsoft navíc pro Windows 11, převzal součásti z projektu Windows 10X. Vizuálně se systém Windows 11 projevuje v zaoblených rozích ovládacích prvků a v umístěné nabídce Start uprostřed, která je ve srovnání s Windows 10 vizuálně nejvýraznější novinkou.

Kromě toho však systém Windows 11 přináší mnoho dalších novinek, které přesahují rámec pouhé aktualizace funkcí systému Windows 10. Kromě svěžejšího, modernějšího designu a výrazně změněného uživatelského rozhraní k nim patří nové nástroje a funkce, vylepšené zabezpečení a rychlejší fungování.

Ohlášená možnost spouštět aplikace pro Android pod Windows 11 zatím není součástí uvedení Windows 11 a tato funkce bude dodána později.

Hardwarové překážky

Rozsah zařízení, na kterých je systém Windows 11 předinstalován, je v současné době velmi omezený. Microsoft bude své zařízení Surface Go 3 teprve ode dneška a nově představený Surface Pro 8 se začne prodávat až 28. října 2021. Do konce roku se neočekává nárůst počtu zařízení se systémem Windows 11.

Hardwarové nároky se oproti předchozí verzi výrazně zvýšily a Windows 11 bude k dispozici pouze jako 64bitový operační systém. Proto jsou pro používání systému Windows 11 povinné minimálně 4 GB operační paměti, 64 GB úložného prostoru, UEFI Secure Boot a TPM 2.0 a také určité grafické požadavky. Pro systém Windows 11 Home společnost Microsoft také uvádí, že je povinný přístup k internetu a účet Microsoft.

Při bližším pohledu na minimální hardwarové požadavky systému Windows 11, které uvádí společnost Microsoft, však vyvstává několik otázek. Systém s pouhými 64 GB místa na disku pro instalaci operačního systému je již s Windows 10 v kombinaci s Microsoft Office příliš velký na to, aby ho bylo bez problémů nainstalovat všude. Testy s náhledy Insider také ukázaly, že pro rychlou práci s Windows 11 je nezbytný SSD disk pro ukládání dat a že je třeba počítat s kapacitou alespoň 128 GB, spíše však 256 GB.

Další nezodpovězené otázky

Seznam oficiálně podporovaných procesorů pravděpodobně povede k tomu, že mnoho systémů bude systémem Windows 11 klasifikováno jako nekompatibilní. Obáváme se, že nejeden uživatel po zakoupení nového počítače zjistí, že není kompatibilní s Windows 11. Majitelé Apple počítačů Mac s architekturou ARM se zase potýkají s problémem, že Microsoft nemusí pro tuto platformu poskytnout podporu systému Windows 11.

Možnost přejít na nové Windows až do roku 2023

Pokud si nechcete kupovat nový hardware s předinstalovaným systémem Windows 11, můžete od dnešního dne zkusit přejít z Windows 10 na 11. Za tímto účelem lze systém Windows 11 nainstalovat jako upgrade pomocí nástroje Media Creation Tool nebo instalačního obrazu ISO. Postup nastavení však následně provede kontrolu kompatibility a zamítne upgrade, pokud nejsou splněny minimální požadavky, jako je TPM 2.0, 4 GB RAM, 64 GB SSD/pevného disku, UEFI se Secure Boot a kompatibilní procesor.

V závislosti na stávajícím hardwarovém vybavení se také může stát, že v systému Windows 11 Pro nebo Enterprise nebudou po upgradu k dispozici všechny bezpečnostní funkce, jako je Modern Standby, HVCI a další, nebo že je bude muset uživatel alespoň ručně aktivovat.

Uživatelé, jejichž hardware je plně kompatibilní se systémovými požadavky Windows 11, mohou v případě pochybností jednoduše počkat. Microsoft plánuje těmto uživatelům nabídnout cílený bezplatný upgrade prostřednictvím aktualizace, která bude podle distribuována postupně. Než se však tento upgrade skutečně dostane do systémů, může to chvíli trvat. Automatický upgrade na Windows 11 bude zaváděn od konce roku 2021 a bude pokračovat až do konce roku 2022.

Pokud máte pochybnosti, zůstaňte prozatím u systému Windows 10.

Všechny verze Windows 10 budou i nadále podporovány bezpečnostními aktualizacemi až do 14. října 2025 a zdá se, že ani samotný Microsoft s širokou distribucí své nové verze operačního systému příliš nespěchá.

Mimochodem, Microsoft zatím neoznámil žádné plány na nástupce Windows 10 21H2, který se očekává v říjnu 2021. Je možné, že do konce podpory nebudou žádné další aktualizace. Vylepšení systému Windows 11 by mohla být spíše zpětně doplněna do systému Windows 10 a poté pravidelně distribuována prostřednictvím aktualizací systému Windows nebo balíčků Windows Feature Experience Pack a čas od času uvolňována.

Zdroj: Heise.de