Je to horší, než jsme si mysleli. Voda by mohla zaplavit naše města mnohem dříve

Vědecký časopis Nature zveřejnil studii, která ukazuje, že největší grónský ledový příkrov taje mnohem rychleji, než se původně předpokládalo. Podle vědců to znamená rychlejší zvyšování hladiny moří, což povede k rychlým změnám v nadcházejícím století.

Odborníci ve své studii využili mimo jiné pozorování z globálního navigačního satelitního systému (GNSS) a satelitní data o povrchu Grónska, která byla použita při počítačovém modelování a vytváření simulací. Na jejich základě odborníci odhadli úbytek ledu v regionu. Jak bylo zjištěno, významný vliv na zrychlené tání ledového příkrovu má severovýchodní grónský ledový proud (NEGIS).

Tání ledovců se zrychluje

Jeho změny se urychlily v roce 2012, kdy došlo k prasknutí ledovce Zachariae. Dříve ledovec chránil pobřežní část ledového proudu. Její protržení umožnilo vniknutí teplejší mořské vody do vnitrozemí. Sami vědci upozorňují, že výrazné zrychlení a ztenčení způsobené frontálními změnami v roce 2012 se již rozšířilo o více než 200 km do vnitrozemí.

Vědci nevylučují, že by tento negativní trend mohl ovlivnit i další části grónského ledového příkrovu. Dodávají, že pokud se jejich domněnka potvrdí, bude podíl dynamiky ledu na celkovém úbytku hmoty v Grónsku větší, než naznačují současné modely. To je znepokojující, zejména proto, že zrychlené tání bylo pozorováno i v zimě 2021 a v létě 2022, kdy je v Grónsku obvykle velmi chladno.

„Předpovídáme hluboké změny hladiny světových moří, které jsou větší, než v současnosti předpovídají stávající modely,“ poznamenal jeden z autorů Eric Rignot, profesor věd o zemských systémech na Kalifornské univerzitě v Irvine.

Analýzy ukázaly, že od roku 2012 se tání pevniny spojené se severovýchodním ledovým proudem zrychlilo natolik, že zvýší hladinu světového oceánu o 1,35 až 1,55 cm vody. Jak si můžete přečíst v časopise Nature, odpovídá to celému příspěvku Grónska ke zvýšení hladiny moří za posledních 50 let.

Pokud se zjištění vědců potvrdí, bude to mít pro naši planetu vážné důsledky. Již nyní se předpokládá, že do konce století se hladina světového oceánu zvýší o 22 až 98 cm, a pokud se k tomu přidá další centimetr, budou katastrofálně postiženi lidé žijící v nízko položených oblastech a pobřežních oblastech po celém světě.

Ohroženy jsou také pobřežní oblasti v Polsku. Ukazuje to například interaktivní mapa, kterou vytvořili odborníci z Climate Central. Ukazuje, jak by se náš svět mohl do roku 2050 změnit. Ukazuje města, která se v budoucnu s největší pravděpodobností ocitnou pod vodou nebo budou ohrožena pobřežními záplavami. V případě Polska by změna klimatu mohla způsobit zaplavení měst, jako jsou mimo jiné Gdaňsk, Stegna, Elbląg a Nowy Dwór Gdański.Země má třetí pól. Rozpouští se nebezpečnou rychlostí.

Zdroj: Nature