Japonci vypustí do vesmíru dřevěný satelit. Tvrdí, že nechtějí do kosmu posílat další odpad

Vědci z Kjótské univerzity vyvíjejí družici vyrobenou ze dřeva, která na konci své životnosti zcela shoří a sníží tak množství lidského odpadu plovoucího ve vesmíru, napsal web New Straits Times.

První dřevěný satelit na světě má být vypuštěný do vesmíru příští rok. Bude mít tvar krychle o 10 cm stranách a jeho vnější dřevěná část bude pokrytá solárními články. Uvnitř bude elektronické zařízení. Díky dřevěnému plášti satelit shoří při opětovném vstupu do zemské atmosféry po ukončení své mise.

Projekt je výsledkem spolupráce univerzitních vědců s japonskou dřevařskou společností Sumitomo Forestry a jeho cílem je řešit rostoucí množství vesmírného odpadu, který se vznáší na oběžné dráze kolem naší planety. Podle odhadů jsou dnes na orbitě mezi miliony částí i vyřazené raketové stupně a zhruba tři tisícovky už nefunkčních satelitů, což představuje velké nebezpečí pro ostatní družice a prolétající kosmické lodě.

Zástupci společnosti Sumitomo Forestry tvrdí, že satelit při návratu zcela shoří aniž by uvolnil škodlivé látky, což představuje „čistší a ekologičtější“ alternativu než je dnešní běžná praxe.

Podle Takao Doi, bývalého astronauta, který vede výzkumný tým na Kjótské univerzitě, kovové trosky při hoření uvolňují do atmosféry malé částice oxidů, které se poté vznášejí v horních vrstvách atmosféry po mnoho let. „To negativně ovlivňuje životní prostředí na Zemi, protože nahromadění těchto částic narušuje ozónovou vrstvu obklopující naši planetu, která odráží ultrafialové paprsky pryč od Země a zabraňuje oteplování,“ říká bývalý astronaut Doi, podle něhož NASA dnes nazývá oběžnou dráhu Země „orbitálním vesmírným smetištěm“.

Spolupráce mezi Sumitomo Forestry a Kjótskou univerzitou bude zahrnovat také širší výzkum aplikací dřeva jako obnovitelného zdroje ve vesmíru, například pro budoucí vytváření celých obyvatelných struktur na jiných planetách.

Zdroj: New Straits Times, Dezeen