Jáma z doby železné je plná kostí. Jejich původ vás zarazí

V jámě vyhloubené v době železné bylo nalezeno osm tisíc kostí obojživelníků. Archeologové pracující v Anglii se snaží tento záhadný příběh vysvětlit, píše server Education.

Objev byl učiněn v osadě na Bar Hill, která byla osídlena přibližně mezi lety 400 př. n. l. a 70 n. l. Pozůstatky nalezené na místě pocházely z nejméně 350 žab a ropuch. Není však známo, zda byla zvířata snědena nebo uhynula za jiných okolností. Vědci však mají na toto téma několik názorů.

Mezi jejich návrhy scénářů je i jeden, který se zdá být překvapivě obyčejný. Během jarního období páření se totiž žáby a ropuchy hromadně přesouvají a hledají vhodná místa ke kopulaci. Ty musí být bohaté na vodu, takže je možné, že zvířata spadla do příkopu, ze kterého se jim nepodařilo uniknout. Výsledkem této smrtelné pasti jsou tisíce kostí, které se v průběhu let nahromadily na jednom místě.

Virus mezi podezřelými

Další, neobvyklejší varianta se týká viru, který se šířil mezi tehdejšími obojživelníky a nakonec vedl k jejich smrti. Podobný scénář se naplnil poměrně nedávno, v osmdesátých letech. Tehdy padlo za oběť infekčnímu patogenu mnoho britských žab.

Tím ovšem možná vysvětlení nekončí. Archeologové zvažují i variantu, podle níž mohli obojživelníci uhynout během mimořádně chladné zimy. Mohl je také přilákat blízký hmyz – při jeho lovu žáby spadly do příkopu a zůstaly tam navždy. Bohužel nemáme žádné zprávy o tom, že by se v testovaných kostech nacházel genetický materiál. Možná se tedy ukáže, že se nikdy nedozvíme vysvětlení této záhady a proč tolik žab a ropuch zahynulo na jednom místě.

Nedostatek genetického výzkumu značně ztěžuje nalezení odpovědi na tuto otázku

Nelze přece vyloučit, že kosti byly převezeny z jiného místa a vhozeny do jámy. Bez genetických studií nebudou vědci schopni dát v tomto případě jednoznačnou odpověď. Takové analýzy by byly užitečné zejména v souvislosti s teorií, že zvířata uhynula v důsledku šíření viru. V tuto chvíli se jako nejpravděpodobnější jeví varianta, že obojživelníci spadli dovnitř a neměli se jak dostat ven.

Zdroj: zipe-education.com