Jako ze sci-fi. Vědci pomocí laseru dokázali přesouvat předměty

Vlečné paprsky jsou základem science fiction, ale možná jste nevěděli, že už nějakou dobu existují i ve skutečném světě, i když ve velmi malém měřítku. Mikroskopické vlečné paprsky, známé jako optické pinzety, které mohou vytahovat atomy a nanočástice, se používají v medicíně a výzkumu.

Čínští vědci však nyní vytvořili první vlečný paprsek, který je dostatečně silný na to, aby mohl manipulovat s makroskopickými objekty, což znamená, že jeho činnost lze pozorovat pouhým okem. Svůj výzkum popsali ve studii zveřejněné v časopise Optic Express.

Počáteční experiment byl proveden v přísně kontrolované laboratoři, kde se manipulovalo se specifickým typem grafenového kompozitu a v prostředí se zředěným plynem o nižším tlaku, než je zemská atmosféra. K pohybu objektu byl použit laser, jak píše server Popular Mechanics.

„S naším novým přístupem má síla světelného tahu mnohem větší amplitudu. Ve skutečnosti je o více než tři řády větší než tlak světla používaný k pohonu sluneční plachty, která využívá hybnost fotonů k působení malé přitažlivé síly,“ píší vědci.

Při pokusech se na zařízení s torzním kyvadlem projevil jev, že je taženo laserem. Nová studie ukazuje, že řízením interakcí mezi světlem, objektem a médiem je skutečně možné flexibilně manipulovat se světlem makroskopických objektů. Poukazuje také na složitost interakcí mezi laserem a hmotou.

„Naše technika umožňuje bezkontaktní tažení na velkou vzdálenost, které může být užitečné pro různé vědecké experimenty,“ řekl Lei Wang, který vedl výzkumný tým. Takový vlečný paprsek by mohl jednoho dne manipulovat například s vozidly na Marsu.

Zdroj: popularmechanics.com, opg.optica.org