Jako ze sci-fi. NASA chce vybudovat kyslíkové potrubí na jižním pólu Měsíce

NASA zvažuje, zda pro nadcházející mise Artemis využít kyslíkové potrubí k efektivní dopravě kyslíku na různá místa v okolí jižního pólu Měsíce. Činí tak poté, co Peter Curreri, hlavní vědecký pracovník společnosti Lunar Resources Inc. podrobně popsal problémy se stávajícími plány NASA na dopravu kyslíku pomocí roverů.

Curreri podal návrh do programu vesmírné agentury Innovative Advanced Concepts (NIAC) a byl jedním ze 14 výzkumných týmů, kterým byly přiděleny finanční prostředky ve výši 175 000 dolarů na rozvoj jejich koncepcí.

Navrhované lunární potrubí, oficiálně pojmenované Lunar South Pole Oxygen Pipeline (LSPOP), by se napojilo na lunární centrum NASA pro těžbu ledu na jižním pólu Měsíce. NASA, Čína a Rusko se zaměřují na jižní pól Měsíce vzhledem k tomu, že se zde těsně pod povrchem Měsíce nachází obrovské množství ledu a dalších zdrojů.

Tento led bude tvořit klíčovou součást plánů NASA na vytvoření trvalé lidské přítomnosti na Měsíci, protože jej lze vytěžit a přeměnit na pitnou vodu a kyslík, který lze použít k dýchání i jako raketové palivo.

V nedávném prohlášení zveřejněném na internetových stránkách NASA Curreri napsal, že současné financované snahy o získávání kyslíku in situ spočívají v plnění kyslíku do lahví se stlačeným plynem nebo v jeho zkapalňování a skladování v dewaru. Oba přístupy vyžadují přepravu nádrží nebo dewarů do různých zařízení, kde se používají. Proces přepravy tohoto kyslíku na roverech je energeticky náročnější než samotná extrakce a je považován za NEJDRAŽŠÍ aspekt získávání kyslíku in situ pro použití na Měsíci vzhledem k velké vzdálenosti oblasti těžby zdrojů od lidského obydlí nebo zkapalňovacího zařízení.

Jinými slovy, plánem NASA je skladovat led v kryogenních tlakových nádobách a přepravovat jej v lunárních vozítkách. Pravděpodobně by museli led dopravit do oblasti blíže k rovníku Měsíce, protože lunární stanoviště budou potřebovat i dodatečné sluneční světlo, které by tato oblast poskytovala.

Curreriho koncepce lunárního potrubí by mezitím zajistila stálý přístup ke kyslíku pro lunární osadníky. Zároveň by se tím výrazně snížily náklady, které by jinak byly spojeny s dopravou. Na rozdíl od potrubí na Zemi by únik na Měsíci neznečišťoval životní prostředí. Místo toho by kyslík jednoduše unikl do vesmíru, protože Měsíc nemá atmosféru.

Budování infrastruktury na Měsíci

Společnost Lunar Resources bude testovat několik různých prototypů lunárního potrubí, i když začíná s konceptem o délce zhruba 5 km. Curreri ve svém prohlášení napsal, že výchozí koncepce počítá s 5 km dlouhým potrubím pro dopravu plynného kyslíku ze zdroje výroby kyslíku, například z našeho místa těžby elektrolýzou roztaveného regolitu (MRE) nebo z jakéhokoli jiného zdroje, do zařízení na skladování/zklidňování kyslíku v blízkosti lunární základny.

Pokud NASA nakonec dá LSPOP zelenou pro své měsíční mise Artemis, bude se vyrábět v segmentech na Měsíci, než bude sestaven do plné délky. Potrubí bude pravděpodobně vyrobeno z hliníku, kterého je na jižním pólu Měsíce dostatek.

Zdroj: redakce, nasa.gov