Jak se vás hackeři snaží obelstít? Jak se chránit v roce 2022? Největší aktuální příručka v ČR, jak nepřijít o peníze

Pravděpodobně si myslíte, že když jste domácí uživatel s malým bankovním účtem, proč by o vás měli mít hackeři zájem, že? V minulosti to možná byla pravda, ale dnes, kdy jsou hackerské technologie stále sofistikovanější, se hackeři snaží ulovit každou malou rybu. Web Affiliatebay.net přinesl seznam aktuálních hrozeb, kterým můžete být v online prostoru vystaveni. Včetně tipů, jak se jim ubránit.

I když jste chytrý uživatel, nezapomeňte, že když jste online, stojíte proti světu plnému zlých géniů. A i když si myslíte, že jste malý cíl, pro hackery jste snadným terčem. Nemusí pronikat přes přísné bezpečnostní protokoly a sofistikované firemní firewally, aby se dostali do vašeho systému.

A pokud nepoužíváte prémiovou antivirovou ochranu, je to jen třešnička na dortu. Co víc si mohou hackeři přát?

Měli byste také vědět, že hackeři mají v rukávu nespočet způsobů, kterými vás mohou oklamat a přimět vás, abyste si mysleli, že jdete na něco legálního online, ale přitom se ocitnete přímo uprostřed hackerské pasti.

Jak se vás hackeři snaží obelstít?

Legálně vypadající osobní e-maily

Hackeři vám posílají cílené e-maily, které vypadají neuvěřitelně důvěryhodně a dokonce osobně. Tyto podvodné e-maily vás mohou oslovovat jménem, mohou dokonce obsahovat váš profesní titul nebo zmiňovat projekt, na kterém pracujete.

Vzhledem k tomu, že profesní informace každého člověka jsou snadno dostupné na fórech sociálních sítí, může je kdokoli využít ve svůj prospěch. V kontextu e-mailu se obvykle objeví „důležitý“ odkaz. Po kliknutí na odkaz se může stát několik věcí.

Odkaz může do vašeho systému stáhnout škodlivý software, který by hackerům otevřel zadní vrátka, aby se dostali k vašim informacím. Může zašifrovat vaše soubory a složky. Nebo může sledovat stisknuté klávesy a zaznamenávat vaše osobní údaje.

Zde je tedy návod, co můžete udělat, abyste se nestali obětí takového phishingového podvodu. (Phising je snaha počítačových podvodníků získat vaše citlivé osobní informace, pozn. redakce.)

Pro začátek nikdy nejednejte ihned, jakmile obdržíte e-mail, který po vás vyžaduje sdílení osobních údajů nebo kliknutí na odkaz, pokud si nejste stoprocentně jisti, že e-mail pochází od vašeho legitimního kontaktu.

Vždy dvakrát zkontrolujte informace o odesílateli a zprávu, zda neobsahuje podezřelé prvky, například textové tělo, které je ve skutečnosti obrázkem. Pokud je v něm odkaz, najeďte na něj kurzorem, abyste viděli původní adresu URL.

Pokud zjistíte, že odkaz obsahuje protokol HTTP místo HTTPS, měli byste okamžitě vědět, že odkaz není bezpečný. Kromě toho žádná profesionální organizace by takové odkazy nesdílela.

Můžete také zkontrolovat, zda se odkaz nepíše podivně, například pokud je na něm místo Amazon uvedeno Amozon, můžete si být jisti, že se jedná o falešný odkaz.

Stahování z internetu, na které byste si měli dávat pozor

Jedná se o další formu phishingu, kterou hackeři jednoduše rádi používají. Navštívíte zdánlivě naprosto neškodnou webovou stránku, aniž byste věděli, co se děje na pozadí.

Zatímco to nevíte, jste přesměrováni na řadu dalších webových stránek, které na vás posílají škodlivé útoky. Háček je v tom, že skutečná webová stránka nemusí být pro tuto hackerskou techniku falešná. Téměř ve všech případech ani majitel webu neví, že je web napaden.

Existuje však způsob, jak se těmto útokům vyhnout. Ujistěte se, že máte k dispozici všechny nejnovější aktualizace prohlížeče. Je lepší používat prohlížeč, který se aktualizuje automaticky, například Google Chrome.

Chrome se sice automaticky aktualizuje, ale automaticky nerestartuje počítač, aby se aktualizace použily. Proto je dobré čas od času restartovat systém, aby se automatické aktualizace mohly uplatnit.

Poutavé názvy videí

Tak tohle se v dnešní době stává opravdu běžnou záležitostí, zejména teď, když všem docházejí možnosti zábavy omezené na jejich domovy.

Zběžně si prohlížíte Facebook a narazíte na video od přítele s názvem „Neuvěřitelný tvor spatřen v Africe“. Když na něj kliknete, může vás vyzvat ke stažení multimediálního přehrávače, abyste video spustili, nebo k vyplnění dotazníku.

Pokud se tak stane, nikdy na odkaz nepokračujte, protože se do vašeho počítače nainstaluje malware a dokonce se video bude dále sdílet i se všemi vašimi přáteli.

Video stejně pravděpodobně obsahuje pouze rozmazané obrázky medvěda grizzlyho upravené photoshopem.

Pokud však nemůžete svou zvědavost potlačit, zadejte název videa do vyhledávače Google a podívejte se, zda je na YouTube. Pokud se jedná o podvod, pravděpodobně už bylo nahlášeno a z YouTube staženo.

Poskytnutí hesla na „snadno dostupných“ webech

Většina z nás používá stejné heslo pro více účtů. Hackeři tuto skutečnost využívají proti nám.

Mohli by vás sledovat na stránkách, které nepoužívají přísné bezpečnostní protokoly, například na čtenářských nebo cestovatelských fórech. Na těchto stránkách mohou hackeři snadno získat vaši e-mailovou adresu a informace o hesle.

Stejné heslo pak použijí k přístupu k vašemu e-mailovému účtu. Pokud máte nějaké e-maily z banky, přejdou na váš bankovní účet a vyzkouší heslo i tam. Jde tedy o velmi začarovaný kruh, který se roztočí až příliš snadno.

Co můžete dělat? No, hádáte správně. Používejte pro každou stránku jiná hesla a vždy, když je to možné, používejte dvoufaktorové ověřování.

Tato funkce přidává další zabezpečení a pomocí zvukového hovoru nebo SMS kódu ověřuje, že jste to skutečně vy, kdo se snaží přihlásit k vašemu účtu.

Chraňte se pomocí tohoto softwaru pro detekci a ochranu před podvody.

Nabídka „zdarma“, která se vám vrátí jako strašidlo

Tato nabídka stáhla do kanálu příliš mnoho uživatelů internetu. Lákadlo v podobě bezplatných verzí populárních aplikací, za jejichž stažení se jinak účtuje i pár stovek, je prostě příliš velké.

Hackerům se na bezplatném a falešném stahování daří. Stáhnete si legální software, ale bude to falešný, škodlivý software, nebo k němu bude přiložena další doprovodná aplikace, která bude škodlivá.

V obou případech jsou nyní váš systém a data vydány na milost a nemilost hackerům. Tyto aplikace mohou snadno ukrást nebo zašifrovat vaše důvěrné informace.

Například jste si stáhli hru, a když se vás zeptala na různé druhy přístupu, stiskli jste ano, ano, ano pro všechno. Další věc, kterou si uvědomíte, je, že dostáváte prémiové SMS zprávy a utrácíte peníze, které jste předtím chtěli ušetřit.

Takovým útokům však můžete snadno zabránit tím, že budete aplikace stahovat vždy na oficiálních stránkách. Zkontrolujte také, kolik lidí si ji již nainstalovalo a jak aplikaci ohodnotili.

Kontrola recenzí vám pomůže, protože hackeři mohou umístit falešná hodnocení, ale nemohou zabránit uživatelům v publikování recenzí.

Dbejte také na to, abyste aplikace vždy stahovali z oficiálního tržiště aplikací, jako je Google Play nebo Apple App Store, protože většina falešných aplikací se musí stahovat přímo z webových stránek.

Nežádoucí oznámení o aktualizaci softwaru

Každý bezpečnostní expert vám radí, abyste vždy aktualizovali svůj software pro lepší ochranu. Jenže i to dovedou hackeři využít po svém tím, že vám na obrazovku posílají falešná oznámení o softwaru.

V okamžiku, kdy na vyskakovací zprávu kliknete, nainstaluje se do počítače škodlivý software. Nyní se tato vyskakovací okna tváří jako pravá. Dobrý způsob, jak zkontrolovat, zda jsou pravá, je zavřít právě otevřené okno prohlížeče. Pokud zpráva zmizí, budete vědět, že se jedná o podvrh.

V každém případě vždy zkontrolujte, zda na oficiálních stránkách poskytovatele softwaru nejsou k dispozici aktualizace, než se do takového oznámení pustíte.

Falešné nabídky „zdarma“, které stojí hodně peněz

Existuje spousta falešných a bezplatných nabídek a možná si říkáte, kdo by na to naletěl. Ale miliony lidí to každý den dělají. Proto jsou tyto podvody stále aktuální.

Lidé se snadno nechají zlákat časově omezenou bezplatnou nabídkou úžasné pilulky na hubnutí, která si účtuje pouze poštovné a balné, řekněme ve výši 79,- Kč.

To, co nevíte, je, že když jste souhlasili s podmínkami při placení poplatku za dopravu, jste vlastně souhlasili i s tím, že budete tuto částku peněz platit každý měsíc.

Hackeři vědí, že lidé nikdy podrobně nečtou všechna drobná písmena. A i když je čtou, skenují pouze čísla. Proto píší částku písmeny a ne čísly.
Proto vždy pečlivě čtěte drobné písmo, pokud na podobné nabídky narazíte. Nevěřte žádným referencím, mohou být snadno zfalšované.

Můžete také použít vyhledávač TinEye.com, který na webu vyhledává identické obrázky. Pokud se stejná osoba objeví příliš mnohokrát, měli byste vědět, že jde o falešný účet a falešné svědectví.

Renomované společnosti umožňují zrušit předplatné nebo se dohodnout na vrácení peněz, ale v případě podvodné společnosti tomu tak není. V takovém případě budete muset zrušit svou kreditní kartu, abyste zastavili měsíční platby.

Falešný hotspot

Když jste v kavárně nebo v obchodním centru, můžete potřebovat použít veřejnou Wi-Fi. Existuje však více hotspotů se stejným názvem kavárny nebo obchodního centra. Který z nich je skutečný?

Může být obtížné rozeznat pravý od falešného. Podvodné hotspoty jsou všude a pro hackery mohou být velmi lukrativní. Ti zřizují falešné hotspoty, aby z vašeho počítače vydolovali údaje o kreditech i hesla.

Hackeři dokonce duplikují oficiální webové stránky známých poskytovatelů WiFi. I když si myslíte, že se připojujete k bezpečné WiFi, může se velmi snadno jednat o falešné připojení, které je naprogramováno tak, aby odesílalo vaše informace do notebooku hackera.

První věc, kterou musíte udělat, abyste zabránili těmto hackerským útokům, je vypnout připojení k nepreferovaným sítím, pokud jsou v dosahu.

Ještě lepší je vypnout Wi-Fi hned, jakmile opustíte domov, abyste se ke škodlivému hotspotu nepřipojili nevědomky.

Jak předcházet útokům hackerů?

Hackeři útočí každých 39 sekund, tedy v průměru 2244 krát denně. Využijí každou příležitost a každý dostupný trik, aby vás nalákali. Je však na vás, abyste měli při pobytu na internetu oči otevřené a rozpoznali legální věci od těch falešných.

Zajistěte si bezpečnost svých dat v případě krádeže nebo ztráty mobilního zařízení. Zařízení můžete nastavit tak, aby se po předem nastaveném počtu neúspěšných pokusů o přihlášení uzamklo.

Nepřistupujte k osobním nebo finančním údajům prostřednictvím veřejné sítě Wi-Fi.

Může se to zdát jako samozřejmost, ale byli byste překvapeni, kolik lidí kontroluje své bankovní účty nebo nakupuje pomocí kreditní karty při používání veřejné Wi-Fi. Nejlepší je tyto věci provádět na zabezpečeném připojení.

Na závěr ještě poslední doporučení, a to abyste při přihlašování k online účtu, zejména na stránkách elektronických obchodů, nikdy nezaškrtávali políčko „Zapamatovat si mě“.

Zadání těchto údajů trvá jen chvilku, takže je lepší nenechat přístup k účtu otevřený hackerům.

Zdroj: Affiliatebay.net