Jak moc ovlivňují moderní technologie a sociální média válku na Ukrajině?

Velké technologické společnosti podnikly kroky k omezení ruských státních médií v používání sociálních sítí k šíření dezinformací o invazi na Ukrajinu. Současné technologie používají také obyčejní lidé k informování a pomoci lidem postiženým konfliktem. Účast moderních technologií na válce není zanedbatelná a jejich stručný výčet přináší web Voanews.

Evropská unie nedávno zablokovala ruskou mezinárodní televizní síť RT (Russia Today) a zpravodajskou agenturu Sputnik, napojené na ruskou vládu. Vzápětí na to přišel podobný krok společnosti Google. Důvodem bylo prokazatelné podezření, že Rusko využívá své státní mediální společnosti k šíření propagandy a dezinformací.

Účty RT a Sputniku zrušil také TikTok a společnost Meta, která oznámila, že blokuje RT a Sputnik na svých službách Facebook a Instagram v celé EU. Ve Spojených státech jsou RT a další ruská státní mediální na Facebooku nadále aktivní. Společnost Meta rovněž uvedla, že identifikovala a zrušila síť proruských skupin za organizování dezinformačních kampaní na Facebooku a Instagramu. K tomuto opatření údajně přistoupila, protože síť porušila zásady, které zakazují uživatelům vytvářet falešné účty a zpravodajské stránky.

Meta, Microsoft a mateřská společnost Googlu Alphabet rovněž přijaly opatření, aby omezily ruským státním médiím vydělávat peníze z reklamy na svých službách. Naopak společnost Meta odmítla žádosti ukrajinských představitelů o zrušení přístupu ke svým účtům v Rusku. Představitelé společnosti uvedli, že takový krok by ruským občanům znemožnil používat Facebook a Instagram k získávání informací o konfliktu, vyjadřování názorů a organizování protestů. Společnost Alphabet rovněž oznámila, že na Ukrajině vypnula některé své nástroje Mapy Google, které poskytují informace o živé dopravní situaci a pohybu osob. Toto opatření bylo přijato na ochranu místních komunit.

Další významný hráč na poli moderních technologií – Twitter – oznámil, že začal přidávat varovné štítky k tweetům médií spojených s ruskou vládou. Twitter také uvedl, že ve svém vyhledávacím systému nebude uživatelům doporučovat ani je přesměrovávat na webové stránky napojené na Rusko.

Šéf společnosti SpaceX Elon Musk uvedl, že ve snaze podržet Ukrajinu byla nad touto zemí aktivována satelitní služba Starlink společnosti SpaceX. Starlink poskytuje vysokorychlostní internet do oblastí, které jím nedisponují. Zatím nebyly zaznamenány rozsáhlé výpadky internetu na celé Ukrajině.

Do války na Ukrajině se zapojilo také prostředí virtuálních měn. Ukrajinská vláda použila kryptoměny k získání peněz na své válečné úsilí. Nejméně 13 milionů dolarů získala Ukrajina po výzvách k darování bitcoinů a dalších digitálních měn.

Krátce poté, co Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, začali uživatelé sociálních sítí žijící v okolních zemích zakládat online sítě na podporu uprchlíků a na svých profilech sdílí své názory a fotografie z aktuální situace ve válečné zóně. Do sítí se zapojily tisíce lidí, kteří Ukrajincům prchajícím ze země nabízeli domovy, peníze a dopravu.

Události minulých týdnů ukazují na význam současných technologií nejen v době míru, ale také v časech válečných konfliktů. Speciálně poukazují na to, jak významně mohou ovlivňovat veřejné mínění a přístup k informacím.

Zdroj: learningenglish.voanews.com