Jak je to ve skutečnosti se zprávou od mimozemšťanů, kterou údajně obdržela Čína?

Čínští vědci před nedávnem tvrdili, že jejich teleskop „Sky Eye“ mohl zachytit signály od inteligentních mimozemšťanů. Jak je to ovšem doopravdy?

Dan Werthimer, výzkumník Search For Extraterrestrial Intelligence (SETI) na University of Berkeley v Kalifornii (USA) a spoluautor výzkumu, který jako první zaznamenal údajné mimozemské signály, sdělil, že úzkopásmové rádiové signály, jež on a jeho kolegové zachytili, nemají mimozemský původ, ale pocházejí z rádiového rušení.

Podle webu LiveScience vědci zachytili v letech 2019 a 2022 tři signály v domnění, že pocházejí z vesmíru, pomocí největšího, pětisetmetrového radioteleskopu na světě (FAST), přezdívaného „Nebeské oko“.

Zprávy o možném mimozemském původu signálů se poprvé objevily 14. června v oficiálních novinách čínského ministerstva vědy a technologie. Tvrdily, že tým objevil „několik případů možných technologických stop a mimozemských civilizací mimo Zemi“. 

Tvrzení se stala senzací a velmi rychle se rozšířila po čínských státních médiích a čínské platformě sociálních médií Weibo, než o nich informoval i mezinárodní tisk. Ale Werthimer říká, že signály téměř určitě pocházejí od lidí a ne mimozemšťanů.

„Díky supercitlivosti přijímačů na teleskopu často zachytíme i signály z mobilních telefonů, televize, radaru a satelitů,“ řekl Werthimer.

Přesto si chtějí čínští vědci senzaci patřičně užít a jsou ve svém prohlášení opatrní: „Jedná se o několik úzkopásmových elektromagnetických signálů, které se liší od těch v minulosti, a tým v současné době pracuje na dalším vyšetřování,“ uvedl ve zprávě Zhang Tongjie, hlavní vědec z China Extraterrestrial Civilization Research Group z Pekingu. „Možnost, že podezřelý signál je nějaký lidský druh rádiového rušení, je velmi vysoký a je třeba to dále potvrdit nebo vyloučit. Může to být dlouhý proces.“

Zdroj: livescience.com