Jak budou vypadat lidé na Marsu? Vyvinou se v tento nový typ člověka?

Kolonizace Marsu by mohla být nejlepší šancí, jak zajistit přežití lidského druhu v budoucnosti. Aby se naše těla přizpůsobila nehostinným životním podmínkám na Marsu, budou se vyvíjet způsobem, který by mohl skončit vznikem zcela nového druhu člověka, píše server Business Insider.

Ke kolonizaci Marsu vyzývají některé z největších osobností vědy a techniky, včetně fyzika Stephena Hawkinga a generálního ředitele společnosti SpaceX Elona Muska. Tvrdí, že osídlení jiných planet by pomohlo zajistit přežití našeho druhu v případě, že by se Země stala neobyvatelnou v důsledku nějaké katastrofy.

„Budoucnost lidstva se v zásadě rozdělí jedním ze dvou směrů,“ řekl tenkrát Musk. „Buď se z nás stane druh s více planetami a vesmírná civilizace, nebo zůstaneme trčet na jedné planetě až do nějakého zániku.“ Pokud jde o kolonizaci nových světů, Mars by mohl být pro lidstvo nejlepší volbou.

Tato nová hranice bude zatím nejextrémnější výzvou. Nejde jen o to naučit se přežít na cizí planetě s menším množstvím kyslíku, slabší gravitací a škodlivější radiací. Jde o to vydržet změny, které tyto extrémní podmínky budou mít na lidské tělo a manipulovat s ním způsobem, který si můžeme jen představovat.

I astronauti vědí, že nemusíte strávit mnoho času mimo Zemi, abyste si všimli změn. Nižší gravitace může nastartovat celý seznam fyzických změn. Zeptejte se tohoto muže: bývalého astronauta NASA Scotta Kellyho. Rok žil na Mezinárodní vesmírné stanici. Bez zemské gravitace mu nulová gravitace oslabila kosti a svaly a zvětšila prostor mezi obratli, takže se stal o dva centimetry vyšším.

Nyní je prostředí s nulovou gravitací ve vesmíru extrémnější než na Marsu. K těmto změnám však může docházet i v menším měřítku. A pokud je zkombinujete v průběhu stovek let a desítek generací, výsledky by mohly být podobné, ne-li výraznější.

Lidé se v zásadě přizpůsobí podmínkám na Marsu jedním ze dvou způsobů

V prvních několika stoletích se naše kostry a svaly pravděpodobně zmenší a staneme se krotšími verzemi našich pozemských protějšků. To téměř jistě povede ke zkrácení délky života a zdravotním komplikacím, včetně neurologických poruch, pokud se naše lebky zmenší spolu s námi ostatními.

Někteří vědci se domnívají, že bychom ve skutečnosti měli oranžovou, nikoli zelenou kůži. Ukázalo se, že karotenoidy, díky nimž mrkev, sladké brambory a dýně vypadají oranžově, poskytují určitou ochranu před škodlivým UV zářením. Když jíme tato barviva ve velkém množství, skutečně se nám zvýší množství ochranného karotenu v krevním oběhu a pod kůží. Takže ano, konzumace příliš velkého množství mrkve vás může zbarvit do oranžova.

Ale může to být také skvělá obrana proti rakovině na Marsu. Řídká atmosféra planety propouští ve srovnání se Zemí obrovské množství UV a dalšího vysokoenergetického záření. Například průměrný pozemšťan obdrží ročně asi 3 milisieverty záření, zatímco na Marsu by jich dostal 30. Pro srovnání uvádíme minimální dávku, která je nutná ke zvýšení rizika rakoviny. Když roční úroveň radiace na Marsu zkombinujeme s celoživotní úrovní, průměrný Marťan obdrží 5 000krát více radiace než člověk na Zemi.

A naše velká oranžová těla nemusí vypadat jinak jen navenek. Jednou z nejzásadnějších změn, která by nás mohla čekat, je příští druh člověka! Vyšší úroveň radiace na povrchu Marsu by zrychleným tempem mutovala DNA v našich buňkách. Za normálních okolností by vývoj druhu, jako je homo sapiens, na Zemi trval několik set tisíc let, ale podle některých vědců by vyšší rychlost mutací mohla dát vzniknout novému lidskému druhu během několika století – desetkrát rychleji než na Zemi.

Pokud by nás tedy radiace přímo nezabila, mutace, které by přežily, by se přenášely z generace na generaci a nakonec by diverzifikovaly genofond a umožnily přírodnímu výběru, aby vykonal svou práci. Ačkoli to může znít vzrušujícím způsobem, je tu i potenciální nevýhoda. Pokud se jednoho dne v budoucnosti Marťan zamiluje do pozemšťanky, může to skončit jen tragicky. Imunitní systémy Marťanů a pozemšťanů budou zcela odlišné. A jejich setkání by mohlo být stejně smrtící, jako když se v minulosti setkaly dvě cizí skupiny, jako když evropští osadníci nakazili indiány neštovicemi.

Přesun na Mars může být nejlepší šancí na přežití lidstva. Ale nakonec to nemusí být lidé, kdo tam bude žít.

Zdroj: businessinsider.com