Jaderné elektrárny Billa Gatese: Žádný jiný zdroj není tak čistý, spolehlivý a připravený k okamžitému použití, tvrdí miliardář

Bill Gates, respektive jeho společnost TerraPower staví revoluční jaderný reaktor, který má být ve všech ohledech lepší než současná zařízení svého druhu. Nedávno navštívil staveniště a nemohl si ho vynachválit, jak píše web Interesting Engineering.

Natrium je revoluční jaderný reaktor – účinný, spolehlivý, bezpečný a ještě ekologičtější. Bill Gates, který je jedním z hlavních investorů projektu, jej označuje za další průlom v jaderné energetice. Miliardář se nedávno vydal na místo a o své návštěvě informoval na svém blogu.

Nejlepší jaderná elektrárna

„Jsem přesvědčen, že toto zařízení bude vítězstvím v boji proti změně klimatu,“ napsal Bill Gates o elektrárně Natrium. Navrhla ji společnost TerraPower, kterou Gates před patnácti lety založil. Měla by být uvedena do provozu v roce 2030 jako nejmodernější, nejbezpečnější a nejméně odpadová jaderná elektrárna na světě.

Bill Gates patří mezi největší nadšence jaderné energie. Tvrdí, že představuje nejúčinnější a nejefektivnější způsob, jak uspokojit rostoucí poptávku po energii, a zároveň je odpovědí na příliš mnoho emisí uhlíku. Jak napsal ve své knize „Jak zachránit svět před klimatickou katastrofou“, neexistuje žádný jiný zdroj energie, který by byl tak čistý, spolehlivý a připravený k okamžitému použití.

Nejlepší však neznamená bez nevýhod. Mezi největší problémy jaderných elektráren patří: velmi vysoké náklady na výstavbu, vážné následky případných havárií (které jsou však velmi vzácné) a problematický radioaktivní odpad. Natrium si klade za cíl tyto nevýhody odstranit.

Jak reaktor Natrium funguje?

Stejně jako ostatní jaderné elektrárny i Natrium vyrábí teplo štěpením atomů uranu, které využívá k přeměně vody na páru, jež pak pohání turbínu a vyrábí elektřinu. Zde však podobnost končí.

V první řadě nahrazuje vodu jako chladivo kapalný sodík. Jeho bod varu je osmkrát vyšší než bod varu vody, což mu umožňuje absorbovat veškeré dodatečné teplo (voda z pochopitelných důvodů ztrácí tuto vlastnost při 100 °C). Udržuje si také konstantní tlak a nemusí se čerpat, což výrazně snižuje riziko poruchy. Pokud by však došlo například k výpadku proudu, negativní účinky by se snížily.

V souvislosti s bezpečností je třeba také zmínit, že návrh elektrárny byl podroben nesčetným digitálním testům s využitím superpočítačů. Ty simulovaly všechny možné katastrofy. Ukázalo se, že zařízení je na všechny připraveno.

Nejde však jen o bezpečnost. Mezi nejdůležitějšími vlastnostmi této elektrárny Gates zmiňuje také systém skladování energie s mechanismem řízení výroby.

Neméně důležité jsou i další přednosti: relativně rychlá výstavba – od zahájení po spuštění za méně než deset let, nízké náklady kolem 1 miliardy dolarů, v přepočtu cca 21 miliard Kč za reaktor o výkonu 345 megawattů a mnohem méně radioaktivního odpadu.

Zdroj: redakce, interestingengineering.com, gatesnotes.com