Inženýři vyvinuli solární články tenké jako papír, které lze připevnit na téměř jakýkoli pevný povrch

Inženýři z MIT vyvinuli textilní solární články, které dokáží proměnit téměř jakýkoli povrch ve zdroj energie, informují na webu univerzity.

Každý z těchto článků je tenčí než lidský vlas a je přilepen k pevné a lehké tkanině, takže jeho instalace na pevný povrch je opravdu snadná. Protože jsou tyto solární články velmi tenké a lehké, mohou poskytovat energii na cestách jako nositelná napájecí tkanina nebo mohou být rychle nasazeny na vzdálených místech v případě nouze.

Jsou stokrát lehčí než tradiční solární panely a generují 18krát více energie na kilogram díky své konstrukci z polovodičových inkoustů za použití tiskových procesů, které lze v budoucnu rozšířit na velkoplošnou výrobu. Ať už se jedná o plachty na lodi, které zajišťují energii na moři, nebo jsou nalepeny na stany, tuto lehkou solární inovaci lze zabudovat do prostředí s minimálními nároky na instalaci.

„Metriky používané k hodnocení nové technologie solárních článků se obvykle omezují na jejich účinnost přeměny energie a cenu v dolarech za watt. Stejně důležitá je i integrovatelnost – snadnost, s jakou lze novou technologii přizpůsobit. Lehké solární tkaniny umožňují integrovatelnost, což je podnětem pro současnou práci,“ uvedl Vladimir Bulović, vedoucí laboratoře organické a nanostrukturované elektroniky (ONE Lab).

Zdroj: news.mit.edu, redakce