Inženýři vytiskli koláč na 3D tiskárně

Inženýři ukázali potenciál 3D tisku tím, že z kazet s pastou a práškem vytvořili tvarohový koláč.

Když se výzkumníci rozhodli posunout hranice 3D tisku, asi nebylo překvapením, že jejich pokusy o koláčů nebyly hned úspěšné. První pokus začal docela dobře, ale jak tiskárna postupně vytvářela dezert, stříkala jednu vrstvu a pak další, výtvor se začal propadat a pak se tiše rozpadl na kašovitou hromadu.

Navzdory počátečnímu neúspěchu, který byl podrobně popsán v úterní výzkumné zprávě, inženýři z Kolumbijské univerzity pokračovali a brzy tiskárna vytiskla dezerty, které byly konečně oku lahodící.

Cílem projektu bylo ukázat, že 3D tisk, technologie používaná spíše pro modely a strojní součásti, má potenciál způsobit revoluci v kuchyni tím, že se z kazet s potravinářskou pastou a práškem vytvoří jedlé a možná jednou i lákavé pokrmy, píše The Guardian.

„Tvarohový koláč je to nejlepší, co teď můžeme předvést, ale tiskárna toho dokáže mnohem víc, můžeme tisknout kuřecí, hovězí, zeleninu a sýr. Cokoli, co lze přeměnit na pastu, tekutinu nebo prášek,“ řekl Jonathan Blutinger, inženýr z laboratoře Creative Machines Lab na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.

Pečené kuřecí maso z pasty se možná nebude líbit gurmánům a fanouškům kuchařského řemesla, Blutinger se však domnívá, že tištěné potraviny jsou na cestě.

V časopise Nature vědci popisují 3D tiskárnu, která je schopna konstruovat jedlé výrobky ze sedmi různých ingrediencí. Pro tvarohový koláč, jehož vytištění trvalo 30 minut, to chtělo sušenkovou hmotu, arašídové máslo, jahodový džem, Nutellu, banánové pyré a dva druhy polevy.

Po pěti neúspěšných pokusech vytisknout dezert se výzkumníci trefili do správného tvaru a tloušťky jednotlivých vrstev, aby se dort nerozpadl. Ve jménu výzkumu ochutnali i neúspěchy. „Rozhodně to chutnalo jako něco, co jsem ještě nezkusil. Docela mi to chutnalo, ale není to běžná směs. Nejsme michelinští kuchaři,“ řekl Blutinger.

Zdroj: the Guardian, Nature