Inteligentní zabijácké drony jako ze sci-fi se staly realitou

Společnost Elbit Systems nabízí malý zbraňový systém LANIUS pro vyhledávání a útok v městském prostředí, jak napsal server The Drive. Je založen na bezpilotních letounech a určen pro operace na krátkou vzdálenost, lze jej nasadit pomocí multikoptéry i ručně. Konstrukce vychází ze závodních dronů, takže dron LANIUS má vysokou rychlost a ovladatelnost.

Podle seznamu specifikací má LANIUS maximální rychlost 72 km/h, maximální vzletovou hmotnost 1,25 kg, provozní rychlost až 20 metrů za sekundu ve venkovním prostředí a doba letu je omezena na pouhých sedm minut. LANIUS může nést smrtící nebo nesmrtící náklad, ačkoli Elbit neupřesnil, o jaké zbraně by se mohlo jednat. LANIUS je schopen komunikovat prostřednictvím Wi-Fi nebo softwarově definovaného rádia (SDR) a může spolupracovat s lidskou obsluhou, ale v případě potřeby může také autonomně provést celý letový profil bez zásahu.

Vysoce obratný dron podporuje navigaci GPS, skenování a mapování terénu, a to vše ve složitém městském bojovém prostředí. Této schopnosti je dosaženo díky technologiím umělé inteligence poháněným procesorem NVIDIA Jetson TX2, který umožňuje dronu zpracovávat 3D mapu svého okolí, kterou následně odešle zpět operátorovi. LANIUS je vybaven několika kamerami s vizuálními senzory a inerciální měřicí jednotkou (IMU). Systém obsahuje algoritmus SLAM (simultánní lokalizace a mapování), který využívá zpracování obrazu k identifikaci bodů zájmu a zobrazuje operátorovi příslušné údaje a identifikační informace.

Systém LANIUS je údajně vybaven schopnostmi klasifikace hrozeb a zbraní, které jsou rovněž podporovány jeho jádrem řízeným umělou inteligencí. To by mohlo být důležité zejména v situacích, kdy je třeba, aby operátor systému LANIUS přesně identifikoval zvlášť nepřátele a zvlášť civilisty. Spoléhat se na to, že robot rozezná přítele od nepřítele, je však velmi obtížné a není jasné, jak spolehlivý bude LANIUS v těchto scénářích, zejména pokud bude pracovat zcela autonomně.

Systém LANIUS však zjevně vyžaduje před zásahem do cíle souhlas operátora. V situaci, kdy by LANIUS ztratil spojení se sítí nebo řídicí jednotkou, by se potenciálně mohla uplatnit jeho výše zmíněná schopnost autonomního provozu alespoň pro některé mise, ale společnost Elbit výslovně neuvedla, zda je to možné. Pro řešení různých úkolů by mohlo být současně nasazeno více bezpilotních letounů.

Jeden by se například používal k mapování rozložení průmyslového komplexu a druhý k likvidaci nepřátelského odstřelovače. Dron LANIUS, který měl původně za úkol průzkum nebo mapování, mohl v případě ohrožení okamžitě zaútočit. Lze si také představit situaci, kdy by byl na evakuované město plné bojovníků vypuštěn roj dronů, který by mohl spolupracovat a autonomně likvidovat například nepřítele v určité geograficky ohraničené oblasti.

Zdroj: redakce, thedrive.com