Inovativní měřič krevního tlaku má u lidí potlačit syndrom bílého pláště. Kdy zařízení budeme moci používat?

Současné metody snímání životních funkcí, jako je krevní tlak, nejsou ideální. Tradiční testy trvají poměrně dlouho a pacient riskuje poškození tepen, pokud si musí měřit krevní tlak často. Vědci proto hledají alternativní způsoby, jak tyto biometrické údaje zachytit. A zdá se, že s jedním přišli, uvádí sever labroots.com.

Inženýři sestrojili potenciální řešení – zařízení, které měří krevní tlak neinvazivně a během několika sekund. A co je ještě lepší, místo těsné manžety na paži se zařízení v podobě klipu připne na špičku prstu pacienta.

Zařízení dokáže zaznamenat krevní tlak během pěti vteřin pomocí optických senzorů, které měří množství světla odraženého od cév pod povrchem kůže. Snímá také další životní funkce – srdeční tep, saturaci krve kyslíkem, tělesnou teplotu a dechovou frekvenci.

Po zveřejnění podrobností o své technologii si výzkumníci nechali svou inovaci patentovat a v současné době přizpůsobují zařízení pro použití mimo klinické prostředí. Uplatnění by mohlo najít například i při zaznamenávání změn životních funkcí souvisejících s nemocemi, jako je covid-19.

Tým vidí obrovský potenciál pro svůj přístroj na měření krevního tlaku nejen ve zdravotnických zařízení, ale hlavně v domácnostech. Pro všechny, kteří trpí takzvaným syndromem bílého pláště, jde o skvělou alternativu, která by mohla poskytnout výsledky nezkreslené nervozitou ze zákroku a okolního prostředí.

Zdroj: labroots.com