Implantát dekóduje myšlenky a převádí je na text s přesností až 94 %

Rozhraní mozek-počítač (Brain-computer interfaces, BCI) je nová asistenční technologie, která umožňuje ochrnutým lidem psát na obrazovce počítače nebo manipulovat s robotickými protézami pouhým myšlením na pohyby vlastního těla, jak píše server The Brighter Side.

Výzkumné BCI používané v klinických studiích dosud vyžadovaly kabely, které propojovaly snímací pole v mozku s počítači, které dekódovaly signály a používaly je k ovládání externích zařízení. Nyní vědci v rámci dlouhodobé výzkumné spolupráce nazvané BrainGate demonstrovali na lidech první použití bezdrátového implantátu schopného snímat nervové signály a použili umělou inteligenci k interpretaci signálů nervové aktivity generovaných během psaní rukou.

Tradiční kabely byly nahrazeny malým vysílačem umístěným na hlavě uživatele a připojeným k sadě elektrod v motorické kůře mozku pomocí stejného portu, jaký používají kabelové systémy. V tomto experimentu se 65letý muž, jehož ruka byla několik let ochrnutá, soustředil na to, jak by psal – myslel na to, jak tvoří písmena pomocí imaginárního pera a papíru. Elektrody implantované do mužovy motorické kůry zaznamenávaly signály jeho mozkové aktivity, které byly následně interpretovány algoritmy běžícími na externím počítači a dekódovaly imaginární trajektorie pera.

Podobné systémy vyvinuté v rámci projektu BrainGate přepisují nervovou aktivitu do textu již několik let, ale předchozí rozhraní se zaměřovala na jiné značky pro psaní znaků, jako je například kliknutí počítačového kurzoru řízeného myslí. Nová metoda může nabídnout virtuální systém pro psaní rukou lidem, kteří ztratili prakticky veškerou schopnost samostatného fyzického pohybu. Při testech byl muž schopen dosáhnout rychlosti psaní 90 znaků za minutu (přibližně 18 slov za minutu) s přesností zhruba 94 % (a až 99 % při zapnuté automatické opravě).

To je téměř stejná rychlost psaní jako u uživatelů chytrých telefonů v této věkové skupině mužů (přibližně 115 znaků, tedy 23 slov za minutu). I přes potenciál této technologie výzkumníci zdůrazňují, že současný systém je pouze důkazem konceptu, protože se ukázalo, že funguje pouze u jednoho účastníka, takže se rozhodně ještě nejedná o kompletní, klinicky použitelný produkt. Výsledky však otevírají nový přístup k BCI a ukazují, že je možné přesně dekódovat rychlé a hbité pohyby i několik let po ochrnutí. V dalších krocích hodlají výzkumníci zdokonalit citlivost systému a přidat sofistikovanější editační nástroje pro uživatele.

Zdroj: thebrighterside.news