Humanoidní roboti pomáhají vyrábět lidské šlachy. Kam to posune medicinu?

Humanoidní roboti pomáhají v laboratoři získat šlachy s optimálními vlastnostmi pro budoucí implantaci lidem, píše server Ansa.

Naznačuje to experiment zveřejněný v časopise Communications Engineering, jehož výsledky by mohly zlepšit výrobu a kvalitu tkáňových štěpů pro budoucí použití u pacientů a podpořit vývoj pokročilých robotických systémů. Výzkum provedla skupina vedená Pierrem-Alexisem Mouthuyem z Oxfordské univerzity.
Výzkumníci zkombinovali měkký, flexibilní bioreaktor s ramenním kloubem humanoidního robota, což umožnilo aplikovat složité pohyby přímo na buňky. Robot dokázal napodobit pohyby lidského ramene a působil realistickými natahovacími silami na rostoucí lidské buňky v bioreaktoru.
Autoři experimentu zjistili, že po 14 dnech ovlivnila míra síly vyvíjená pohyby robota růst lidských buněk a jejich genovou expresi ve srovnání se statickou kulturou.

Již více než 20 let usnadňuje robotika růst umělých tkání v bioreaktorech pomocí natahovacích zařízení, ale vědci stále nejsou schopni vyrobit plně funkční tkáňové štěpy, které by se daly použít v klinické praxi. Humanoidní roboti, kteří realističtěji napodobují lidské pohyby a síly, jsou nyní zkoumáni jako metoda pro zlepšení kvality transplantace tkání.

Zdroj: Ansa.com