Hubbleův teleskop pořídil snímek dvou galaxií, které se spojují v jednu

Tento objekt, který se nachází ve vzdálenosti 100 milionů světelných let, ukazuje extrémní podmínky, které mohou nastat při vzájemné srážce dvou obrovských galaxií, informuje server Digital Trends.

Snímek z Hubbleova vesmírného dalekohledu z tohoto týdne ukazuje dvě galaxie, které se spojují v jednu, protože je k sobě přitahuje síla jejich gravitace. Obě galaxie, NGC 5953 a NGC 5954 jsou u sebe tak blízko, že mají i jedno společné jméno. Arp 91.

Obě dvě galaxie tvořící Arp 91 jsou spirální galaxie, podobně jako naše galaxie Mléčná dráha, ale na tomto snímku se jsou odlišného tvaru. To je způsobeno úhly, pod kterými je pozorujeme ze Země. Dolní galaxie, NGC 5953, je vidět přímo, zatímco pravá horní galaxie, NGC 5954, je viděna z úhlu více na hraně.

Když se galaxie takto spojí, může být výsledek buď destruktivní nebo může vzniknout nový typ galaxie. Někdy se stane, že jedna z galaxií při srážce zanikne. Jindy se mohou spojit a vytvořit novou, větší galaxii.

„Arp 91 představuje obzvláště názorný příklad galaktické interakce,“ píší vědci z Hubbleova ústavu. „NGC 5953 se zřetelně přetahuje s NGC 5954, která vypadá, jako by prodlužovala jedno spirální rameno směrem dolů. Obrovská gravitační přitažlivost obou galaxií způsobuje jejich vzájemné působení. Takové gravitační interakce jsou běžné a jsou důležitou součástí galaktického vývoje. Většina astronomů se domnívá, že srážky mezi spirálními galaxiemi vedou ke vzniku jiného typu galaxií, známých jako eliptické galaxie.

Tyto extrémně energetické a masivní srážky se však odehrávají v časovém měřítku, které je delší, než lidský život. Probíhají v průběhu stovek milionů let, takže bychom neměli očekávat, že Arp 91 bude v průběhu našeho života vypadat jinak.

Zdroj: digitaltrends.com