Hubbleův teleskop objevil hvězdu, jejíž světlo dorazí k Zemi až za 12,9 miliardy let. Bude tady ještě lidstvo?

Hubbleův vesmírný teleskop přidal do svého portfolia další pozoruhodný nález. Objevil nejvzdálenější hvězdu, jaká kdy byla nalezena, jak jsme vás již informovali. Začala své světlo vyzařovat během první miliardy let po velkém třesku. Na serveru Popsi se uvádí, že její světlo dorazí k Zemi až za 12,9 miliardy let.

Hvězda má označení WHL0137-LS a získala přezdívku „Earendel“, což ve staré angličtině znamená „ranní hvězda“ nebo „vycházející světlo“. Jak Hubbleův teleskop na Earendel přišel? Stalo se tak díky efektu, zvanému gravitační čočkování, který způsobil deformaci hmoty obrovské kupy galaxií WHL0137-08. Tato deformovaná část prostoru zvětšila světlo vzdálené hvězdy a teleskop byl na správném místě, aby mohl „ranní hvězdu“ zahlédnout.

„Je to zdaleka nejvzdálenější samostatná hvězda, jakou jsme kdy viděli. Bude to naše nejlepší šance studovat, jak vypadala masivní hvězda v raném vesmíru.“ řekla Jane Rigbyová z NASA. Astronom Brian Welch z Johns Hopkins University v Baltimoru ve svém prohlášení uvedl: „Studium Earendela bude oknem do éry vesmíru, kterou neznáme, ale která vedla ke všemu, co známe. Je to, jako bychom četli opravdu zajímavou knihu, ale začali jsme druhou kapitolou, a teď se teprve podíváme, jak to všechno začalo.“

V gravitační čočce způsobuje deformovaný prostor přirozené zvětšení. Zvětšení je nejintenzivnější podél linie zvané „kritická křivka“. Kritická křivka se zploštila tak dobře, že zesílila světlo z hvězdy Earendel 1000krát až 40 000krát. Welch a jeho tým zkoumali údaje o této světelné skvrně poslední tři a půl roku.

Earendel je o 8,2 miliardy let starší než naše sluneční soustava a je nejméně 50krát hmotnější než naše Slunce. Tým astronomů si však není jistý, zda je Earendel pouze jednou hvězdou, nebo zda se ve skutečnosti jedná o dvojhvězdu. Tým plánuje provést další následná pozorování. Očekává se, že Earendel zůstane v pásmu velkého zvětšení ještě několik let. „S Hubbleovým teleskopem můžeme pozorovat ještě vzdálenější hvězdy než Earendel, což je neuvěřitelně vzrušující,“ řekl Welch.

Jak již bylo řečeno, světlo z nalezené hvězdy dorazí na naši planetu za téměř 13 miliard let. Žádný člověk ani jiná živá bytost jej už ale nezachytí. Odborníci totiž předpovídají, že život na Zemi vyhyne v řádu jedné miliardy let poté, co díky slunečnímu žáru shoří ozonová vrstva. Najdou se ale i mnohem cyničtější předpovědi. Jedna z nich dává lidstvu maximálně osmdesát let. Tak kdo ví, jak to všechno nakonec bude.

Zdroj: popsi.com