Hrozba pro SpaceX. Konkurent vytvoří opakovaně použitelnou raketu

Společnost SpaceX Elona Muska se střetává s vesmírným startupem Rocket Lab, který vytváří stále větší rakety pro vynášení satelitů. Představil plány na výkonnou raketu Neutron, informuje portál businesswire.com.

Společnost Rocket Lab sází na vynášení satelitů pro budoucí velké konstelace, například pro poskytování vysokorychlostního internetu, ale také na lety do vesmíru s posádkou. Společnost odhalila informace o své budoucí výkonnější raketě. Neutron bude vyroben ze speciálního kompozitu na bázi uhlíkových vláken a bude možné jej opakovaně používat. Zatímco Falcon 9 používaný společností SpaceX přistává na mořské plošině, Neutron dokončí svou misi na pevnině. První let je naplánován na rok 2024.

„Tohle není obyčejná raketa,“ řekl Peter Beck, generální ředitel společnosti Rocket Lab, během prezentace vysílané živě na YouTube. „Takto by měly vypadat rakety v roce 2050. A my je dnes stavíme.“

Společnost Rocket Lab již má jednu raketu Electron, kterou od roku 2017 vypouští na nízkou oběžnou dráhu Země a která vynáší malé satelity. V březnu však společnost oznámila svůj záměr postavit další větší raketu s názvem Neutron a plánuje vstup na burzu.

Neutron bude vysoký 40 metrů a rozhodně převýší Electron, který měří 18 metrů. Se sedmi motory Archimedes bude raketa schopna vynést na nízkou oběžnou dráhu Země osm až 15 tun nákladu, což je zhruba stejně jako Falcon 9. Podle společnosti Rocket Lab bude ideální pro vynášení středně velkých satelitů.

„Chtěli jsme se ujistit, že si nedáme práci s vytvořením nosné rakety, která by nemohla být certifikovaná pro lidi a schopná pilotovaných letů,“ říká Beck.

Druhý stupeň a jeho náklad, poháněný jedním motorem, se oddělí od těla rakety, jejíž horní část se otevře již ve vesmíru. Ta se následně vrátí na Zemi a přistane vertikálně. Beck vysvětluje, že celý proces je navržen tak, aby minimalizoval provozní náklady.

Neutron nebude vyroben z nerezové oceli jako rakety SpaceX, ale ze speciálního uhlíkového kompozitu, který má být mnohem odolnější proti poškození a lehčí. Společnost Rocket Lab pracuje na prototypech rakety a očekává se, že motor Archimedes provede první zkušební zážeh v příštím roce.

Do vesmíru přichází stále více hráčů s opakovaně použitelnými raketami, které pomohly výrazně snížit náklady na orbitální mise. Vedle SpaceX s rodinou Falcon a Blue Origin Jeffa Bezose s New Shepard jsou to například německé společnosti Isar Aerospace, do níž nedávno investovala společnost Porsche (letos zahájila výrobu rakety Spectrum), Relativity Space (raketa Terran R) a United Launch Alliance (ULA), společnost založená v roce 2005 společnostmi Boeing a Lockheed Martin (její raketa Vulcan má nahradit stávající Delta IV Heavy). Modely Terran R a Spectrum se vyrábějí pomocí 3D tisku.

Zdroj: businesswire.com