Historie dvojtečky, pomlčky a závorky. Emotikony jsou nedílnou součástí naší komunikace

Emotikony jsme se všichni naučili automaticky používat a jsou dnes nedílnou součástí našich sociálních médií i běžné psané komunikace ve zprávách a e-mailech. Datum 17. července je přitom označováno jako Světový den emoji. Co to znamená?

V roce 2014 jej vyhlásil Jeremy Burge, zakladatel webu Emojipedia, který shromažďuje a katalogizuje všechny emoji Emoji, jak je známe nyní, píše server ANSA. Skládají z kreseb a obrázků a vznikly v 90. letech 20. století v Japonsku, ale jejich primitivní verzi vytvořil v roce 1982 Scott Fahlman, profesor informatiky na Carnegie Mellon University ve Spojených státech. Před téměř čtyřiceti lety použil tři znaky na počítačové klávesnici (dvojtečku, pomlčku a kulatou závorku) k vyjádření radosti a smutku v komunikaci mezi kolegy, aby odlišil hravé zprávy od vážných a nastartoval tak nový fenomén v komunikaci na sociálních sítích i jinde.

Široké používání emoji se datuje od roku 2011. V poslední době se smajlíci používají ke zdůraznění konceptu inkluzivity, například odlišné barvy pleti, a také k vysílání zpráv, jako je symbol očkování a emotikon masky, který se objevil na vrcholu pandemie. Podle analýzy společnosti Meta jsou na profilech na Instagramu a Facebooku v Itálii a po celém světě nejoblíbenější emoji ty, které se týkají sportu a jídla.

Emotikony jsou s námi už 40 let.

Zdroj: ANSA.it