Historický průlom: Lékaři poprvé transplantovali prasečí srdce člověku

Američtí lékaři úspěšně transplantovali pacientovi prasečí srdce. Stalo se tak poprvé v historii lékařství. Pacientovo tělo zatím orgán neodmítlo, uvedl server ABC News.

Unikátní zákrok provedli chirurgové v Marylandské nemocnici. O úspěchu nemocnice informovala v noci na úterý s tím, že tři dny po vysoce experimentální operaci se pacientovi daří dobře.

Podle lékařů z lékařského centra Marylandské univerzity transplantace ukázala, že srdce z geneticky modifikovaného zvířete může v lidském těle fungovat bez okamžitého odmítnutí.

Chirurgové totiž použili srdce z geneticky modifikovaného prasete. Vědci z jeho buněk odstranili cukr, který bývá příčinou rychlého odmítnutí orgánu.

PACIENT NEMĚL NA VYBRANOU

Pacient, sedmapadesátiletý údržbář z Marylandu David Bennett, si byl vědom, že experiment nemusí vyjít. Muž ale umíral a neměl nárok na transplantaci lidského srdce. „Bylo to buď zemřít, nebo podstoupit tuto transplantaci. Chci žít. Vím, že je to výstřel do tmy, ale je to moje poslední volba,“ řekl Bennett den před operací.

V pondělí po transplantaci byl sice Bennett stále připojen k přístroji na podporu činnosti nového srdce a plic, dýchal však už sám. Několik následujících týdnů ale bude rozhodujících. Pacient se bude zotavovat z operace a lékaři budou pečlivě sledovat, jak se jeho srdci daří.

Lidských orgánů darovaných k transplantaci je obrovský nedostatek. Vědci se proto snaží přijít na způsoby, jak místo nich použít orgány zvířecí.

Předchozí pokusy o takové transplantace, které se odborně nazývají xenotransplantace, však selhaly. Těla pacientů zvířecí orgány rychle odmítla. V roce 1984 žilo umírající dítě Baby Fae 21 dní se srdcem od paviána.

Zdroj: ABC News