Google využívá umělou inteligenci k návrhu procesorů. Nelogické, ale funguje to!

Návrh procesoru je ošemetná záležitost. Jde o nalezení optimálního uspořádání částí procesoru na křemíkovém čipu, aby se dosáhlo co nejvyšší účinnosti a rychlosti procesoru. Práci, která lidem trvá měsíce, zvládne umělá inteligence za méně než šest hodin, píše web Naukatehnika.com.

Tento proces se nazývá „plánování podlaží“. Obvykle se o návrh procesoru starají lidé a práce na vytvoření nového, vylepšeného návrhu trvá měsíce. Společnost Google se rozhodla svěřit tento proces umělé inteligenci.

Jak už to tak bývá, výsledek byl ohromující: natrénovaný algoritmus začal navrhovat zcela nečekané způsoby uspořádání částí procesoru: z lidského pohledu zcela nelogické, ale fungující! Je to něco, co by lidé sami těžko vymysleli. Někteří naznačují, že tento druh zvyšování efektivity procesorů za pomoci umělé inteligence by mohl v dohledné budoucnosti udržet Moorův zákon v platnosti. Gordon Moore, spoluzakladatel společnosti Intel, v roce 1965 předpověděl, že počet součástek na integrovaný obvod se každý rok zdvojnásobí.

Umělá inteligence vyřešila úkol, který lidem trval měsíce, za šest hodin! Příští generace procesorů od Googlu již bude založena na designu umělé inteligence.

Zdroj: Naukatehnika.com