Globální kolaps internetu. Svět by mohl být po sluneční bouři několik týdnů offline

Podle studie založené na modelových experimentech Kalifornské univerzity v Irvine (UCI) by sluneční superbouře mohla způsobit globální kolaps internetu srovnatelný s apokalyptickou událostí, který by mohl trvat několik týdnů, napsali na webu wired.com.

Sluneční bouře, známé také jako výrony koronální hmoty (CME), mohou destabilizovat magnetické pole Země a způsobit události, které ovlivňují vesmírné a pozemní technologie. Mezi ně patří například vznik geomagneticky indukovaných proudů (GIC), které mohou proniknout do dálkových podmořských kabelů, po nichž je veden internet, a poškodit je.

CME se skládá z vysoce zmagnetizovaných částic. Zatímco magnetické pole Země přirozeně odráží sluneční aktivitu včetně slunečních erupcí, což jsou výboje záření pozorované jako jasné oblasti na Slunci, silná CME na přímé cestě k planetě představuje větší riziko poškození.

Ve svém výzkumu Solar Superstorms: Planning for an Internet Apocalypse, Sangeetha Abdu Jyothi, která vede laboratoř UCI’s Network, Systems and AI Lab (NetSAIL), zjistila, že největší riziko poškození hrozí u podmořských kabelů, především proto, že jsou delší. Zatímco optická vlákna v kabelech jsou vůči GIC imunní, opakovače, které posilují optické signály v dálkových kabelech, odolné nejsou.

Studie rovněž zjistila, že dopad bude v různých regionech pociťován různě. Například Spojené státy budou velmi citlivé na odpojení od Evropy. A přestože se Evropa nachází na zranitelném místě, protože CME představuje větší dopad ve vyšších nadmořských výškách, bude díky kratším kabelům odolnější. Zdá se, že nejodolnější jsou části Asie, kde Singapur slouží jako centrální uzel s kratšími spojeními do více zemí.

Zdroj: wired.com