Geneticky upraveným kuřatům narostly lýtkové kosti podobné dinosauřím

Vyhynutí všech dinosaurů před 65 miliony let bylo ještě donedávna ve vědě mýtem. Díky novým fosilním objevům, které doplnily naše znalosti o ptačích dinosaurech, už víme, že po nárazu asteroidu do Země vyhynuli pouze někteří dinosauři. Jiní přežili a dali vzniknout ptákům, s nimiž dnes žijeme, píše web DayToNews.

Aby vědci zjistili, jak k této evoluci došlo, provedli v Chile zvláštní, ale fascinující experiment. Manipulovali s geny běžných kuřat a způsobili, že se jim na dolních končetinách vyvinuly trubicovité lýtkové kosti podobné dinosauřím. U ptačích dinosaurů, jako byl například Archaeopteryx, sahala lýtková kost až ke kotníku. Vedle ní rostla do podobné délky kost holenní.

Jak evoluce postupovala až ke skupině ptačích dinosaurů známých jako Pygostylians, stala se lýtková kost kratší než kost holenní, a nakonec až ke kotníkům nedosahovala. I když moderní ptačí embrya stále vykazují známky vývoje dlouhých lýtkových kostí podobným těm dinosauřím, během růstu se však tyto kosti zkracují, ztenčují, přičemž se nikdy nepropojí s kotníky.

Vědci pod vedením João Francisca Botelha z Chilské univerzity se rozhodli prozkoumat, jak vlastně vznikl tento přechod od dlouhé trubicovité lýtkové kosti u dinosaurů ke krátké lýtkové kosti u ptáků. Dosáhli toho tak, že potlačil expresi specifického genu, díky čemuž kuřatům nadále rostly dlouhé, dinosaurům podobné lýtkové kosti. Přitom tým expertů zjistil, že jsou lýtkové kosti moderních kuřat aktivně blokovány, aby nedosáhly délky kostí svých dávných příbuzných.

Zdroj: DayToNews.com