Fyzik zachytil světlo. Jeho vynález by mohl vyléčit lidi

Sajeev John, profesor a vědec na Torontské univerzitě, vyvinul způsob, jak uzavřít a ovládat světlo. Za svůj objev získal Herzbergovu medaili, nejprestižnější kanadskou vědeckou cenu, informuje portál cbc.ca.

Vědec byl vyhlášen letošním držitelem Zlaté medaile Gerharda Herzberga, nejvyššího ocenění udělovaného Kanadskou radou pro přírodní a technický výzkum (NSERC). Herzbergova medaile poskytuje finanční prostředky na výzkum až do výše 1 milionu dolarů (22 mil. korun) na dobu pěti let.

„Jeho objevy umožní zpracovávat informace spíše opticky než elektronicky, díky čemuž bude technologie superpočítačů stabilnější a škálovatelnější než kvantové počítače,“ uvádí se v prohlášení NSERC.

Tato technika by mohla být využita při neinvazivních laserových operacích a při vývoji tenkých „povlaků“ solárních článků pro budovy, automobily a dokonce i oblečení.

Fyzik z Torontské univerzity se původně snažil zjistit, zda je možné zachytit zvukové vlny. Pak si uvědomil, že udělat totéž se světlem by byl skutečný průlom, protože, jak všichni dobře víme, je všude.

Po vypracování prvotního návrhu bylo dalším úkolem spojit odborníky z oblasti materiálových věd a fyziky polovodičů, aby jej skutečně realizovali. Výsledkem byl vynález materiálů s fotonickou pásmovou mezerou neboli tzv. fotonických krystalů.

Jednou z aplikací těchto materiálů je laserová chirurgie, která se používá například k ničení rakovinných nádorů. Pomocí materiálů s fotonickou pásmovou mezerou lze vést světlo kabelem s dutým jádrem. To umožnilo jeho použití při operacích pacientů, kteří by nemuseli snést trauma, jež provází tradiční laserové operace.

Johnův současný výzkum se však zaměřuje na něco zcela jiného a mohl by pomoci vyřešit jednu z největších výzev naší doby – změnu klimatu. „Nejvíce mě nyní těší využití konceptu zachycování světla pro zachycení slunečního světla,“ řekl.

Jeho cílem je vytvořit tenké, lehké, flexibilní a vysoce výkonné solární články pomocí fotonických krystalů k zachycování světla. John předpokládá, že se tyto materiály budou používat v budovách, vozidlech a dokonce i v oděvech, protože jsou velmi lehké.

Vědec v současné době spolupracuje s dalšími výzkumníky z celého světa a testuje výkonnost prvních návrhů. „Díky nim by se mohl mnohem více rozšířit sběr sluneční energie,“ řekl Sajeev John.

Zdroj: cbc.ca