Fotovoltaické články tenčí než vlas, jedná se o revoluční vynález

Vědci z renomovaného Massachusettského technologického institutu (MIT) vyvinuli fotovoltaické články, které by mohly znamenat revoluci v energetice. Přestože jsou tenčí než lidský vlas, produkují 18krát více energie než články ze skla a křemíku.

Výzkumníci doufají, že jejich lehké fotovoltaické články bude možné brzy koupit v roli a rozbalit jako koberec. Poukazují na téměř neomezené možnosti použití těchto tenkých panelů. Mohly by být namontovány na plachtách, stanech a dokonce i na křídlech dronů, což je velmi užitečné například při záchranných operacích daleko od lidských sídel.

V současné době je největším omezením pro použití fotovoltaických panelů jejich plocha a hmotnost. A přestože jsou na trhu k dispozici tenké články, musí být namontovány na sklo, což automaticky zvyšuje jejich hmotnost. Mnoho týmů vědců pracuje na flexibilních buňkách, které by bylo mnohem snazší namontovat.

Výzkumníci z MIT vysvětlují, že se snažili vybrat materiály pro své články tak, aby byly nejen účinné, ale také odolné vůči vnějším podmínkám. Nyní se zkoumají a testují materiály, které panely pokrývají, aby vydržely mnoho let. V současné době by články mohly vydržet 1 až 2 roky provozu, ale odborníci usilují o životnost 5 až 10 let.

Nové fotovoltaické články vyvinuté na MIT jsou zatím prototypem, ale pokud by se je podařilo rozšířit, mohly by způsobit revoluci v energetice.

Zdroj: MIT