Fotovoltaická okna ve výškových budovách jsou teď lepším řešením

Fotovoltaika není jen o panelech na střeše. BIPV (Stavebně integrovaná fotovoltaická řešení) ve fasádách neboli fotovoltaika integrovaná do budov umožňuje výrazně zvětšit plochu, ze které se vyrábí elektřina. Příkladem takového řešení jsou fotovoltaická okna, jak uvádí server NREL.

O fotovoltaických oknech jsme se doslechli už před časem. Tento typ řešení může fungovat zejména tam, kde je hodně prosklených ploch, například ve výškových budovách. Americká Národní laboratoř pro obnovitelné zdroje energie se zabývala potenciálními výhodami, které by mohly přinést široké využití této technologie.

Téměř kompletně prosklené výškové budovy nepatří k energeticky nejúčinnějším budovám. Podle NREL (National Renewable Energy Laboratory) však existuje způsob, jak tuto situaci změnit. Jak se můžeme dočíst v časopise PV-Magazine, má k tomu přispět fotovoltaické zasklení, které nahrazuje tradiční okna a zároveň výrazně snižuje emise CO2 spojené s dodávkou energie pro budovy.

Existuje představa o tom, jak by měla vypadat energeticky účinná budova, která je obvykle silně prosklená a nepříliš vysoká. „Zjistilo se, že existují i jiné způsoby, jak lze stavět energeticky úsporné budovy,“ říká Lance Wheeler, výzkumný pracovník NREL.

Výzkumný tým z již zmíněné laboratoře NREL uvádí, že by mrakodrapy s vysokým prosklením mohly snížit spotřebu energie a související emise oxidu uhličitého o 40 % nahrazením běžného zasklení fotovoltaickými okny.

Fotovoltaická okna, způsob k vylepšení výškových budov

Pokud se v takové budově použijí fotovoltaická okna, energetická účinnost těchto obrovských budov se výrazně zlepší. Fotovoltaická okna zajišťují částečnou tepelnou izolaci, takže není třeba spotřebovávat velké množství energie. Navíc vyrábějí ekologickou elektřinu, čímž snižují uhlíkovou stopu spojenou s jejich napájením.

Zřídka můžeme nyní očekávat modernizaci výškových budov, která by vedla k výměně již zabudovaných oken za okna fotovoltaická. Mrakodrapy, které se budou projektovat v blízké budoucnosti, tak pravděpodobně budou tento typ řešení využívat častěji.

Zdroj: redakce, PV-Magazine, NREL