Exploze umírající hvězdy. Vědci poprvé sledovali zánik rudého obra

Zánik hvězdy je jednou z nejdramatičtějších a nejbouřlivějších událostí ve vesmíru, a astronomové měli poprvé v historii možnost sledovat explozi umírající obří hvězdy. Takzvaný rudý obr byl před svým výbuchem desetkrát hmotnější než Slunce, informovala CNN.

Zmíněná hvězda se nachází v galaxii NGC 5731 vzdálené od Země asi 120 milionů světelných let.

Některé hvězdy předtím, než vyhasnou v poslední záři své slávy, zažívají prudké erupce nebo uvolňují žhavé vrstvy plynu. Dokud astronomové nebyli svědky této události, domnívali se, že rudí obři jsou před změnou v supernovu nebo před zhroucením v hustou neutronovou hvězdu relativně klidní.

Místo toho vědci sledovali dramatickou sebedestrukci hvězdy před jejím zhroucením v supernovu typu II. Tento způsob konce hvězdy se vyznačuje rychlým kolapsem a prudkou explozí poté, co v jejím jádře shoří vodík, helium a další prvky.

Umělecké ztvárnění červeného obra, který přechází v supernovu typu II a při umírání vyzařuje prudkou erupci záření a plynu, než se zhroutí a exploduje. Zdroj: W. M. Keck Observatory/Adam Makarenko

Jediné, co hvězdě zůstane, je železo, které však nedokáže dál fúzovat, takže hvězdě dojde energie. Když se tak stane, železo se zhroutí a způsobí vznik supernovy. Studii o svém pozorování zveřejnili astronomové ve čtvrtek.

JAKO TIKAJÍCÍ BOMBA

Objev označují za průlom v chápání posledních chvil masivních hvězd před jejich smrtí. Přímé pozorování aktivity červeného obra před změnou v supernovu typu II se doposud nepovedlo.

Astronomové byli poprvé upozorněni na neobvyklou aktivitu hvězdy 130 dní před jejím výbuchem. Jasné záření zaznamenal v létě 2020 dalekohled Pan-STARRS na Havajském institutu pro astronomii. Na podzim téhož roku pak vědci na stejném místě pozorovali přeměnu v supernovu pomocí spektrometru.

Jejich pozorování odhalila, že v okolí hvězdy se v době jejího výbuchu nacházel jasný plyn, který hvězda během léta prudce vylučovala. Vědci celou událost přirovnali ke sledování tikající časované bomby.

Zdroj: CNN