Existují důkazy o nové přírodní síle. Změní to fyzikální zákony?

Profesor Mark Lancaster, vedoucí experimentu ve Velké Británii, nedávno řekl BBC, že on a jeho tým objevili novou sílu, což může znamenat změnu fyzikálních zákonů. Nyní probíhají výzkumy, aby se zjistilo, zda to byla náhoda, nebo zda se skutečně jedná o novou sílu.

Všechny síly, které každý den zažíváme, lze přepočítat na pouhé čtyři kategorie: gravitace, elektromagnetismus, silná síla a slabá síla. Nyní fyzici říkají, že našli možné známky páté základní přírodní síly. Zjištění pocházejí z výzkumu v laboratoři poblíž Chicaga.

Tyto síly určují, jak všechny objekty a částice ve vesmíru vzájemně reagují. Například gravitace způsobí, že předměty spadnou na zem a těžké předměty budou působit, jako by byly přilepené k podlaze.

Překvapivé výsledky experimentu
Experiment provedený v laboratoři Fermi National Accelerator Laboratory (Fermilab) ve státě Illinois hledá příznaky nových jevů ve fyzice studiem chování subatomární částice zvané mion.

Experiment Muon g-2 zahrnuje posílání částic kolem 14-ti metrového prstence a poté aplikaci magnetického pole. Podle současných fyzikálních zákonů, uvedených v teorii známé jako standardní model, by to mělo způsobit, že miony vibrují určitou rychlostí. Místo toho vědci zjistili, že miony kolísaly rychleji, než se čekalo. Říká se, že to může být způsobeno přírodní silou, která je pro vědu zcela nová.

Britská rada pro vědecká a technologická zařízení (STFC) uvedla, že výsledek „poskytuje přesvědčivé důkazy o existenci neobjevené subatomární částice nebo nové síly“. Výsledky experimentu však zatím nedávají jednoznačnou odpověď.

Pravda nebo náhoda?

„Zjistili jsme, že mionové interakce nenásledují standardní model,“ uvedl Profesor Mark Lancaster, který je vedoucím experimentu ve Velké Británii. „Je zřejmé, že je to velmi vzrušující, protože to potenciálně ukazuje na budoucnost s novými zákony fyziky, novými částicemi a novou silou, kterou jsme dosud neviděli, “ dodal. Tento objev je nejnovější ze série slibných výsledků z experimentů ve fyzice částic v USA a Japonsku a nedávno z Large Hadron Collider (největší urychlovač částic na světě – redakční poznámka) na švýcarsko-francouzských hranicích.

„Během své kariéry jsem hledal síly a částice nad rámec toho, co už víme, a to je ono. Toto je okamžik, na který jsem čekal, a moc nespím, protože jsem příliš nadšený,“ řekl profesor Ben Allanach z Cambridge University. Nikdo zatím neví, co tato potenciální „nová síla“ dělá, kromě ovlivnění mionových částic.