Evropská unie plánuje číst naše zprávy před jejich odesláním. Je naše soukromí v ohrožení?

Evropská komise pracuje na rizikové legislativě, která by mohla zavést povinné skenování zpráv na straně klienta (telefonu nebo aplikace) v rámci boje proti nelegálnímu materiálu. Proti tomuto nebezpečnému nařízení se postavilo mimo jiné Německo, píše server Spiegel.

Zatímco veřejná debata se (na úrovni evropské politiky) téměř výhradně zabývá tématem energetické nezávislosti a obecně otázkami válečné pandemie, Evropská komise pracuje ve velkém tempu na pokročilých právních předpisech týkajících se výměny informací. S cílem vyřešit (nebo alespoň snížit) rozsah šíření nelegálního obsahu, zejména toho, který je vytvářen zneužíváním dětí, plánuje EK prosadit analýzu všech odesílaných zpráv.

Teoreticky jde o to, aby poskytovatelé komunikačních infrastruktur byli nuceni přísně dodržovat svá pravidla a předpisy EU. Jedná se o nové a stávající. Poskytovatelé mají odhalit nelegální obsah a následně jej nahlásit a odstranit. Na žádost orgánů činných v trestním řízení má být možné prohlížet a sledovat činnost vybraných uživatelů.

Kontrola všeho

Až na to, že to není možné. Regulace v současné podobě popisuje digitální trh velmi zjednodušeně, naivně a nerealisticky: každý komunikátor je považován za produkt nějaké velké společnosti se stoprocentní kontrolou nad daty, která jím protékají. Předpisy nijak neregulují samočinné, decentralizované komunikační kanály. V takových případech se zdá, že přenášejí odpovědnost na poskytovatele internetového připojení.

Kromě toho EK za použití rétorické figury „je to důležité, ale“ sděluje, že ačkoli je end-to-end šifrování klíčové pro soukromí a bezpečnost, může být použito k nezákonným účelům a skenování by se na něj mělo rozšířit. Za to by opět odpovídali „poskytovatelé“. To je nedosažitelné. To by muselo znamenat celostátní komunikační zadní vrátka (jako v Kazachstánu), zákaz soukromých komunikačních kanálů nebo zabudování skenerů presumpce viny do systémů a aplikací.

Společnost Apple se nedávno pokusila zavést podobný mechanismus na úrovni svých telefonů. V loňském roce byla v systému iOS k dispozici jeho nedokončená, vypnutá verze. Když byla detekována, okamžitě vytvořila kolize souborů v podobě nevinných fotografií, které by v případě, že by systém fungoval, nahlásily nevinného příjemce policii.

Až na to, že mechanismus navrhovaný EK jde mnohem dál. Kromě analýzy fotografií by také četl zprávy, jak jsme již informovali. A využívat mechanismy umělé inteligence k předvídání budoucích forem zneužívání, spíše než porovnávat údaje s uzavřenou databází. Takový systém v současné době neexistuje a cokoli, co by dnes bylo vyvinuto k plnění jeho úlohy (jak mimo jiné zdůrazňuje profesor kryptografie Matthew Green), by bylo strašlivě neefektivní.

Zdroj: spiegel.de, ec.europa.eu