Evropská kosmická agentura hledá lékaře na Antarktidu. Pracovat tam můžete rok

Evropská kosmická agentura (ESA), mezinárodní organizace zabývající se výzkumem vesmíru, oznámila, že hledá lidi, kteří jsou ochotni strávit rok v izolaci v Antarktidě, nejjižnějším kontinentu na Zemi, který je obklopen Jižním oceánem, uvádí se na semana.com.

Nyní jsou otevřena volná místa a podmínkou je, aby dobrovolníci byli zdravotníci se zaměřením na výzkum. Vybraní uchazeči budou muset žít dvanáct měsíců na výzkumné stanici Concordia v Antarktidě, a to od zimní sezóny roku 2023.

Antarktida je nejchladnějším, nejsušším a největrnějším kontinentem na planetě a její povrch má rozlohu přibližně 14 000 000 km2. Necelé 1 % této plochy je bez ledu.

Právě tento kontinent si Evropská kosmická agentura (ESA) vybrala pro simulaci extrémních podmínek, které by člověk musel snášet, aby přežil během skutečných vesmírných misí mimo Zemi. Každý rok vysílá vesmírná agentura na svou polární stanici Concordia na dvanáct měsíců lékaře.

„Tato základna je po dobu devíti měsíců zcela izolována od okolního světa a po celý tento čas do ní není možné vstoupit ani ji opustit, a to ani v nouzových situacích,“ uvádí agentura na svých internetových stránkách.

Výzkumy ale neprobíhají pouze na Antarktidě. V polovině října letošního roku zřídila soukromá organizace Austrian Space Forum (OeWF), která se specializuje na výzkum vesmíru, „vesmírnou základnu“ v 500 metrů hlubokém kráteru uprostřed okrové Negevské pouště v jižním Izraeli.

Jedná se o kráter Mitzpe Ramon, největší erozní kráter na světě o délce 40 km. Cílem vědců je simulovat podmínky života na planetě Mars. Vše je součástí mise nazvané Amadee-20, která byla původně plánována na loňský rok, ale kvůli pandemii koronaviru byla odložena.

Zdroj: semana.com